Veri Merkezi Otomasyonu (DCA) ile Tüm Süreçlerde Zaman ve Hız Kazanın

Akıllanan veri merkezleri, sadece BT servislerinin değil, kurumlardaki tüm departmanların işleyişlerinde ihtiyaç duydukları süreçlerde Veri Merkezi Otomasyonu kullanarak işlerini kolaylaştırabilir, zaman ve hız kazanabilirler.

İş operasyonlarınızın kalbi olan veri merkezleri, hız, ölçeklenebilirlik, işlem gücü ve standartlara uyumluluk sağlayarak çalışmalarınıza değer katar. Bir veri merkezi, iş birimlerinden gelen talepleri ne kadar hızlı şekilde karşılayabilirse, işinizin rekabet gücü de bir o kadar artacaktır.

Veri merkezinizin performansını artırırken bütçenizi de optimumda tutabilmek ise, rekabetin arttığı, her geçen gün yeni platform ve teknoloji gereksinimlerinin ortaya çıktığı bir ortamda oldukça güçleşiyor. Müşteri beklentilerini karşılamak ve rekabet ortamında söz sahibi olabilmek için BT yatırımlarında otomasyonun rolü de artıyor. Bu artışın  sebebi, otomasyon çözümlerine yapılan yatırımın geri dönüşünün kısa sürede alınabiliyor olması. Tam da bu noktada, Micro Focus Veri Merkezi Otomasyonu (Data Center Automation) çözümü ile sağladığı faydalarla fark yaratıyor.

İnsan müdahalesine gerek duymuyor

Rutin veri merkezi politikalarını, prosedürlerini ve iş akışlarını insan müdahalesi olmadan yönetmeyi ve icra etmeyi sağlayan Data Center Automation (DCA), hem fiziksel hem de bulut ortamındaki işletim sistemi, veri tabanı ve orta katman yazılımları seviyesinde otomasyon sağlayabiliyor. Sunucu kurulumu, konfigürasyonu, yama geçişleri, uyumluluk kontrolleri ve zafiyet yönetimi gibi süreçler DCA ile gerçekleştirilebiliyor. Veri Merkezi Otomasyonu yapılmayan kurumlarda bahsi geçen bu süreçler her seferinde manuel olarak gerçekleştiriliyor ve önemli bir insan gücü harcamasına sebep oluyor. Otomasyon bu sık gerçekleşen ve tekrarlı işleri sistem yöneticilerinin üzerinden alıyor ve çalışanların daha stratejik, uzun dönemli hedeflere odaklanmalarını sağlıyor.

Uzaktan çalışma modeline geçişte avantaj sağlıyor

Günümüz koşullarında BT çalışanlarının zamanını verimli kullanmaları her zamankinden daha çok önem kazanmış durumda. Sektör bağımsız olarak tüm BT çalışanları, kurumların sunduğu hizmetlerin kesintisiz devamlılığını sağlarken, uzaktan çalışma modelinin de hayatımızda geçerlilik kazanmasıyla, bu görevleri uzaktan da yapabilmek durumundalar. Veri Merkezi Otomasyonu, elle gerçekleştirilen tekrarlayan her türlü iş akışını kendi üzerine alarak kolayca yönetimini sağlıyor. Böylece çalışanlar zamanlarını uzaktan çalışma için gerekli kritik görevlere ayırabiliyorlar.

Sistem yöneticilerinin veri merkezi etkinliğini artırmak için önem verdikleri araçlardan birisi olan sanallaştırma teknolojileri, veri merkezi politikalarında otomasyon bulunmadığı taktirde tam anlamıyla verimli olarak kullanılamıyor. İş yükleri elle yönetildiği için gecikmeler ve hatalar yaşanabiliyor. Otomasyon, dinamik bir yönetim sağlayarak kaynak verimliliğini artırdığı gibi sistemdeki boşa geçen vakitleri de ortadan kaldırıyor.

Veri merkezileri için ayrılan finansal kaynaklar,  güç tüketimi ve çalışanlardan sonra en çok kaynak yönetimi ve bakımı için harcanmaktadır. Otomasyon çözümleri bu masrafları azaltarak kısa sürede kendisini amorti edebilmektedir.

Gerçek zamanlı hizmet kalitesi beklentisini DCA ile karşılayın

Günümüzde müşterilerin ve kullanıcıların hızlı, gerçek zamanlı hizmetlere alıştığını görüyoruz. Artık sistemlerdeki değişiklikler için günlerce, haftalarca hatta bazen sadece birkaç saat beklemek dahi, müşteri deneyimini olumsuz etkiliyor. Oysa otomasyon ile bu tip işler insan kaynağı olmadan dakikalar içerisinde gerçekleştirebiliyor. Veri merkezi işleyişindeki süreçleri hızlandırmak, müşterilerin aldıkları hizmetten memnun olmalarını sağlıyor.

Belirli zamanlarda kurum içi ve dışı talepler ağ ve sistem yöneticilerinin ciddi bir yoğunluk yaşamalarına, bazı görevleri unutmalarına ya da hatalı yapmalarına sebep olabiliyor. DCA, insan müdahalesi olmadan her sefer istenen işlemi istenildiği gibi yapabildiği için hata oranını da büyük ölçüde azaltıyor ve gerçek anlamda 7/24 çalışma sağlıyor.

Siber tehlikelere anında yanıt verin

Veri Merkezi Otomasyonun sağladığı önemli faydalardan birisi de güvenlik tarafında görülüyor. Siber saldırılar, zararlı yazılımlar ve felaket senaryolarında eylemin gerçekleşmesi ve sistem yöneticilerinin duruma hakim olmaları arasında geçen zaman hayati önem taşıyor. Yanıt süresindeki en ufak bir gecikme bile sistemin göreceği zararı ve yaşanabilecek kayıpları artırıyor. Veri merkezlerindeki olay tespit, izleme, aksiyon alma ve sorun çözme gibi olay yönetim süreçlerini otomatikleştirmek, yanıt süresini iyileştirirken kurumların göreceği potansiyel zararı da azaltıyor.

Tüm bu bilgiler ışığında, Veri Merkezi Otomasyonunda herkes için geçerli tek bir yöntem ve çözüm mevcut değil. BT stratejiniz ve altyapınız, operasyonunuzun yapısı gibi faktörleri göz önünde bulundurarak özelleştirilmiş bir çözüm oluşturmak gerekiyor. Diğer yandan, otomasyon insiyatiflerinin de süreklilik arz ederek, kurumdaki değişikliklere göre adapte edilmesi ve elde edilecek faydanın artırılması gerekiyor.

Micro Focus veri merkezi otomasyon araçları ile kurumunuzun ihtiyaçlarına uygun, size özel bir politika oluşturabilir ve süreçlerinizde çeviklik kazanabilirsiniz.

Micro Focus Veri Merkezi Otomasyon araçları hakkında daha fazla bilgi almak için: https://www.microfocus.com/en-us/products/data-center-automation/overview

Kaleme alan
Alev Aydın
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Alev Aydın