Verileriniz Karanlıkta Kalmasın

Micro Focus’dan Deniz Kırca yazısında internetteki veriler konusunu ele alıyor.

Bir zamanlar kişisel cihazların ürettiği verilerin devasa boyutu, artık nesnelerin interneti ve Sanayi 4.0 gibi teknolojilerin ürettiklerinin yanında samanlıkta iğne misali kalıyor. Çok büyük bölümü yapılandırılmamış olan bu devasa verilere anlam kazandırmak çağımızın güçlüğü gibi gözükse de, doğru araçlar ve metodolojiyle hem kolay hem de işinize önemli bir katkı sağlayabilir.

Son birkaç yıldır internette yaratılan verilerin miktarı büyük hızla artıyor.  Bunun ardında kullanıcıların ve veri üreten noktaların artması yatıyor. Gelin bu konudaki güncel istatistikleri yakından inceleyelim…

Bir çalışmaya göre internetteki verilerin %90’ı, sadece 2016 yılından bugüne kadar oluştu. İnsanlar, kurumlar ve cihazlar adeta bir veri fabrikasına dönüşerek her gün web’e inanılmaz miktarda veri ekliyor. 2014 yılına döndüğümüzde toplam 2,4 milyar internet kullanıcısı vardı. Bu sayı, 2016’da 3,4 milyara çıktı, 2017’de ise buna 300 milyon internet kullanıcısı daha eklendi. Haziran 2019’a geldiğimizde, 4,4 milyardan fazla internet kullanıcısı mevcut. Sadece 5 yılda, internet kullanan insanların sayısında %83 artış olmuş!

İnternete girenlerin ilk durağı sosyal medya

Bu artış elbette kendini önce sosyal medyada gösteriyor. Raporlar, sosyal medya sitelerine her yıl yaklaşık 300 milyon yeni kullanıcının kayıt olduğunu gösteriyor. 2019 yılındaki verilere baktığımızda her 1 dakika içinde 474 bin tweet atılıyor, Facebook’ta yaklaşık 3 milyon gönderi yapılıyor, YouTube’da 4.333.560 video izleniyor, Instagram’a 69 milyon 440 bin gönderi yapılıyor. 

Verilerdeki büyüme sadece sosyal medyayla sınırlı değil, zira her dakika 3,5 milyar Google araması yapılıyor. Bunu söylemişken, verilerdeki büyümenin sadece internetle bağlantılı olmadığını da eklemek lâzım: Dünyada 1 dakikada gönderilen kısa mesaj ve uygulama içi mesaj sayısı 100 milyondan fazla.

E-posta ölüyor diyenler yanıldı!

Peki iş dünyasında durum nasıl? Sosyal medya etkileşimlerinin e-postayı öldüreceği düşüncesi uzun süre kendine destekçi buldu. Ancak rakamlar aksini gösteriyor, Radicati Group’un 2019-2023 E-posta İstatistikleri Raporu, bu yıl 1 günde ortalama 293 milyar e-posta gönderildiğini ortaya koyuyor. Bu sayının her yıl yüzde 4,2 artış göstererek 2023’te 347 milyara ulaşması bekleniyor. Dolayısıyla bu alanda da veri büyümesi ciddi oranda seyrediyor.

Ancak, iş dünyasının yarattığı asıl veri nesnelerin interneti tarafında. Cihazlar, her gün ürettiğimiz 2,5 kentilyon bayt verinin önemli bir kısmını oluşturuyor. Sadece mobil cihazlar değil, akıllı TV’ler, otomobiller, uçaklar, algılayıcılar, fabrikalar devasa miktarda ve sürekli olarak veri üretiyorlar.

Her saniye binlerce algılayıcıdan GB’larca veri geçiyor

Yeni kullanım yolları sebebiyle 2016 ve 2022 yılları arasında IoT cihaz sayısının yüzde 21 artış göstermesi bekleniyor. 2018 yılında akıllı telefonların IoT cihazlar tarafından sayıca geçilmesi bekleniyordu ve IoT cihazları içerisinde internete bağlanabilen otomobiller, makineler, ölçüm cihazları, giyilebilir cihazlar ve diğer tüketici elektroniği ürünlerin de dahildi. Bu konudaki en çarpıcı örneklerden birisi Pratt & Whitney’nin Geared Turbo Fan adlı uçak motoru. İçerisinde 5 bin adet algılayıcı bulunduran motor, her saniye 10 GB’a kadar veri üretiyor. 

Diğer yandan akıllı şehirler için en önemli adım olan otomobillerdeki bağlanabilirlik de makineler arası iletişim (M2M) gibi teknolojilerle veri üretiminde önemli bir rol oynuyor. Business Insider’ın tahminine göre 2020 yılına geldiğimizde otomobillerin yüzde 75’i dahili IoT bağlanabilirlik özelliğine sahip olacak.

Verileri değerlendirmenin akıllı yollarını bulun

Tüm bu veriler aslında patlayıcı büyüme denen durumu yaşayabileceğiniz, işinizle ilgili içgörüler içeriyor. Ancak problem, yazının başındaki aynı örneği aklımıza getiriyor, ihtiyacınız olan veriye ulaşmak samanlıkta iğne aramaktan farksız bir hâl alıyor. Bu sebeple teknolojiyi erken benimseyenler büyük veri analizine ve içerik yönetimine odaklanıyor.

Bir IDC araştırması dünyada üretilen verinin %80’inin yapılandırılmamış olduğunu, çoğunlukla metin ağırlıklı olup önceden belirlenmiş bir veri modelini izlemediklerini gösteriyor. İşte burada büyük veri analizi ve görünürlük devreye girerek, son derece büyük yapılandırılmamış veriye bağlam kazandırıyor, böylece bilgi samanlığındaki iğneye ulaşmak kolaylaşıyor.

Micro Focus ControlPoint ile yapılandırılmamış verinin yönetimi, taşınması ve korunmasının nasıl ve neredesini iyileştirerek kurumların yapılandırılmamış bilgi kaynaklarını daha iyi yönetmelerini sağlıyoruz. ControlPoint’i sisteminize ekleyerek maliyet kontrolü, risk yönetimi ve işinize ait değerli bilgilerden oluşan içerik yönetimine daha iyi odaklanabilirsiniz.

Pek tabi  yapılandırılmış veri olarak adlandırılan veritabanlarında da zamanla bilgi kirliliği ya da karmaşası ile karşılaşılmakta. Kişisel veri, hassas veri ya da kritik verinin nerede olduğunu bilmek ve kullanım amaçlarına göre veri yaşam döngünü yönetmek, sadece BT yöneticilerinin değil iş birimlerinin de ajandalarında önemli yer almakta.

Micro Focus Structured Data Manager ile önemli veritabanı üreticilerinin sağladığı ürünlerde veri keşfi ile başlayarak artık kullanılmayan ancak hala saklanan, kritik öneme sahip olup verinin istenmeyen veritabanları ya da tablolarda bulunması ve verilerin sınıflandırılması sağlanmakta. Çok daha önemlisi, bu veriler ile ilgili organizasyonun aldığı kararlar neticesinde, gerek Kişisel Verilerin Korunması ile ilgili kanun ya da regülasyonlar sebebi ile olsun gerekse Kurumsal Risk Seviyesi’ni azaltmak için olsun, gerekli aksiyonları alabilirsiniz. Bu aksiyonlar ile veri silebilir, anonimleştirebilir, şifreleyebilir ya da arşive kaldırabilirsiniz. 

Çoğu organizasyon artık kullanmadığı veriyi ya da uygulamayı emekli ederek gerek donanım gerekse ek yazılım maliyetlerinden kurtulduğu gibi kullanmadığı verinin herhangi bir şekilde ele geçirilmesi halinde yaşayacağı çeşitli sorunlardan da kurtulmuş oluyor.

Tüm sektörlerde geleceğin yenilikçileri ve pazar liderleri bu verileri alıp, onlardan en iyi şekilde faydalananlar olacak. İster bir pazarlama kampanyası ister yeni AR-GE projesi için içgörü kazanmak istediğinizde, yanıtlar internet ve büyük veride saklıdır ve kesin olan bir şey varsa, tüm bu bilgileri çözümlemek için araçlar kritik öneme sahiptir. 

Total
13
Shares
Önceki haber

Adobe Twitter ve New York Times Sanatçıların Eserlerini Korumak İçin Birlikte Çalışmaya Başladı

Sonraki haber

Facebook Bazı Geliştiricilerin Kullanıcı Bilgilerine Erişmiş Olabileceğini Duyurdu

İlginizi çekebilir