Vertiv ve Green Mountain Veri Merkezi Sürdürülebilirliğinde Çıtayı Yükseltiyor

Dünyanın en verimli veri merkezlerinden biri, Vertiv’in sektör lideri güç ve termal yönetim teknolojileriyle, daha çevreci hale geldi.

Küresel bir kritik dijital altyapı ve süreklilik çözümleri sağlayıcısı olan Vertiv (NYSE: VRT) ve Norveçli kolokasyon (sunucu barındırma) sağlayıcısı Green Mountain halihazırda dünyanın en yeşil veri merkezleri arasında bulunan veri merkezinde verimliliği ve sürdürülebilirliği daha da artırmak için en son teknolojileri hayata geçirdi.  

Bir dağın derinliklerine oyulmuş eski bir NATO tesisinde bulunan DC1-Stavanger veri merkezi, yüzde 100 yenilenebilir hidroelektrikle çalışıyor ve tüm yıl boyunca sürekli 8 santigrat derecelik ısı sağlayan fiyorttan gelen bir suyla soğutuluyor. Bu eşsiz konum yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmada ve sıfıra yakın karbondioksit operasyonları için soğutucu ekipmanları en aza düşürmede büyük avantaj sunuyor. Yine de tüm veri merkezleri gibi bu veri merkezi de optimum çalışma süresini korumak için kesintisiz güç kaynakları (UPS) ve termal yönetim sistemlerine ihtiyaç duyuyor.

Green Mountain’in tasarım ve ürün müdürü Alexander de Flon Rønning konuyla ilgili şunları söyledi, “Yaptığımız her şeyi etkileyen sürdürülebilirlik kavramı, yeni kolokasyon merkezleri (sunucu barındırma merkezleri) inşa ettiğimizde de çok büyük önem taşıyor ve içerisinde birçok yeni özellik barındırıyor. Bütün müşterilerimiz enerjimizi nereden aldığımızı görebiliyor. Bu bizim için en önemli fark yaratan unsur”.


Vertiv Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Başkanı Giordano Albertazzi de şunları ifade etti:
“Avrupa’nın en büyük bulut ve veri merkezi operatörleri tarafından imzalanan The Climate Neutral Data Centre Pact, (İklim Nötr Veri Merkezi Paktı) veri merkezi endüstrisinin çevresel ayak izini azaltmaya yönelik en son taahhüdünü temsil ediyor. Sürdürülebilir ve dijital bir geleceğe etkili bir geçiş, hem yeni ve son teknoloji veri merkezi tesislerinin kurulmasını, hem de en yeni ve en verimli teknolojilerden yararlanmak için mevcut alanların geliştirilmesini gerekli kılıyor. Vertiv bu çabayı desteklemekten gurur duyuyor.”

Green Mountain yöneticileri kapsamlı bir araştırmadan sonra Vertiv teknolojilerini uygulamada görmek ve en yüksek performansını test etmek için İtalya’daki Vertiv Müşteri Deneyimi Merkezi’ni ziyaret etti.  Sonuç olarak,  Green Mountain, toplam 5 MW’lik soğutma kapasitesi için yüksek verimli Vertiv™ Liebert® PCW soğutulmuş su çevre birimlerini seçti. Liebert PCW, en son teknolojilerin kombinasyonu ve  tüm dahili bileşenlerin aerodinamiğini optimize eden bir iç tasarım sayesinde yüksek verimlilik standartları sağlıyor. Vertiv ayrıca paralelde uygulanan başka bir proje için UPS sistemlerinin tedarikçisi olarak seçildi. Bu kapsamda projeye geleneksel VRLA pil sistemlerine göre daha uzun ömürlü bir alternatif olan lityum iyon pil yedeğiyle desteklenen birkaç Liebert® EXL S1 UPS sistemleri tedarik ediyor.

Alexander de Flon Rønning, “Green Mountain için yeni bir ekipman satın alırken ürünlerin ve tedarikçilerin sürdürülebilirliği kilit faktördür. Vertiv gördüğüm en yüksek enerji verimliliğine sahip teknolojileri üretiyor ve bu teknolojiler, hali hazırda son derece yüksek bir derecelendirmeye sahip olan genel sürdürülebilirliğimizi daha da geliştirecek.  Ayrıca Vertiv’in sistemleri coğrafi olarak bulunduğumuz alana sığabilecek kadar kompakt bir yapıya sahip”, diye vurguladı.

De Flon Rønning, “COVID-19 sırasında projeyi yönetmek zordu” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Tüm fabrikaların kapanacağından ve teslimatların duracağından endişeliydik. Neyse ki Vertiv geldi ve birçok konuda yardımcı olmanın yanı sıra sevkiyat takibini yaptı, kapalı sınırlara ve lojistik zorluklara rağmen ekipmanların sorunsuz şekilde teslim edilmesini sağladı. Eğer Vertiv sevkiyatlarda yardımcı olmasaydı, projeyi zamanında tamamlayamazdık.

De Flon Rønning sözlerini şöyle tamamladı, “Başka projeleri oluştururken de Vertiv’in veri merkezi teknolojisinden yararlanacağız. Biz bir ortak seçerken, bu seçimi uzun vadeli bir ilişki için stratejik bir bakış açısıyla yapıyoruz”, dedi.

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’na International Renewable Energy Agency (IRENA) [1], [2], [3], göre veri merkezleri; teknoloji inovasyonunun, enerji verimliliğinin, yenilenebilir enerjinin ve dijitalleşmenin sağladığı veri ekonomisinin merkez üssü olarak çok önemli bir rol oynuyor.

Green Mountain gibi veri merkezi operatörleri, sürdürülebilir enerji geçişini hızlandırmak isteyen ve güce ihtiyacı olan diğer endüstrilerin izleyebileceği örnek bir model olarak alınabilir.

Vertiv’in veri merkezi verimliliğini artırmaya nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için Vertiv.com/SWC sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Önceki haber

Dijital Ekonominin Kazananları “Micro Focus Universe 2021” ile Sanal Ortamda Bir Araya Geldi!

Sonraki haber

Hakman Elektronik, İletişim Çalışmaları İçin PİAR İletişim İle Anlaştı

İlginizi çekebilir

Normalleşme yeni nesil güvenlik teknolojileriyle sağlanıyor

COVID-19 salgınıyla mücadele tüm hızıyla devam ederken yeni normale göre hayat devam ediyor. Bu noktada teknoloji, tüm kişi ve kurumların en büyük yardımcısı. AVM’lerden tüm işletmelere, eğitim kurumlarından havaalanlarına insan yoğunluğundan kaynaklanan riskleri düşürmek ve sağlıklı bir güvenlik sunmak için her yerde teknoloji kullanımı hızla artıyor. Temassız geçiş kontrol çözümleri, noktasal ısı tespiti yapan, ateş ölçen, maske kontrolü yapan kameralar ve daha birçok teknoloji hayatımızın yeni normalinde güvenliği sağlayan baş aktörler olarak ön plana çıkıyor.
Devamını oku