Vertiv’den Veri Merkezi Yatırımlarında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar 

Bugün pek çok konuda olduğu gibi veri merkezlerinde dijital altyapıları destekleyen kritik altyapı çözümlerinde ne düzeyde hizmet alınması gerektiğine dair doğru kararı vermek için sayısız seçenek mevcut.

Bir yanda hiçbir şeyi şansa bırakmak istemeyen kullanıcılar için, düzenli önleyici bakım, 7/24 acil hizmet, güç ekipmanı için bir dizi uygulama (IR taramaları, anahtarlama donanımı bakımı ve birincil ve ikincil devre kesici testi) ve hassas soğutma üniteleri için soğutma optimizasyonu hizmetleri bulunuyor. Diğer yanda ise sadece bir sorun ortaya çıktığında acil hizmet sunan seçenekler yer alıyor. Bunun yanı sıra ihtiyaca göre kişiselleştirilebilecek veri merkezi altyapı hizmetleri de söz konusu.

Vertiv Türkiye ve Orta Asya Veri Merkezi Çözümleri ve Kanal Satış Müdürü Hakan Yaran


Bu kararı alırken dikkat edilmesi gereken üç unsur var: Hizmetin değerini anlamak, risk faktörünü ortaya koymak ve bir ekipman arızası meydana geldiği zaman karşılaşılacak sonuçları hesaplamak.
Vertiv, veri merkezleri için doğru hizmet paketini seçmede yardımcı olacak üç önemli soruya yanıt arıyor.

1- Veri merkezleri altyapı çözümleri hangi değeri sağlıyor?


Vertiv’in yaptığı da dahil olmak üzere birçok çalışma, önleyici bakım hizmet programlarının yetkin teknisyenler tarafından uygulandığında; UPS üniteleri, UPS pilleri, güç dağıtım ekipmanları ve hassas soğutma üniteleri veri merkezi ekipmanlarının maksimum güvenilirliğini sağladığını ortaya koyuyor. Düzenli önleyici bakım, sorunlar oluşmadan veya maliyetli arızalara yol açan büyük problemlere dönüşmeden önce sistematik incelemeler ve tespitlerle arızaların başlangıç aşamasındayken düzeltilmesini sağlıyor.

Vertiv’in analizine göre yılda iki kez önleyici bakım hizmeti alan Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) Üniteleri için Arızalar Arasında Ortalama Sürenin (MTBF), bu hizmeti hiç almayan makinelere göre 23 kat daha yüksek olduğunu belirten Vertiv Türkiye ve Orta Asya Veri Merkezi Çözümleri ve Kanal Satış Müdürü Hakan Yaran, “Bu durum söz konusu ekipman güvenilirliği olduğunda alınan kısıtlı bir hizmetin bile çok önemli bir işlevi olduğunu gösteriyor. Düzenli hizmet, kritik uygulamaların çalışır durumda kalmasını sağlamanın ötesinde, aynı zamanda ekipmanın ömrünü uzatıyor, enerji verimliliğini artırıyor ve en yüksek performansın ortaya koyulmasını garantiliyor. Tüm bu faydalar hizmet maliyetinin karşılığını vermenin ötesinde kalıcı bir değer sunuyor” diyor.

2- Risk faktörü nedir?


Düzenli hizmet her zaman bir değer taşır, fakat böylesi bir hizmeti almak ne kadar kritik? Başka bir ifadeyle, ekipmanların arızalanma ihtimali nedir? Çoğu güç ve hassas soğutma ekipmanı son derece güvenilir bir teknolojiyle üretilse de tüm ekipmanlar, üretici şirkete göre değişmekle birlikte belli bir ömre sahip bileşenler içerir. Hizmet ziyaretleri, ekipmanı iyi koşullarda çalışır durumda tutmak için bu bileşenlerin denetimleri, testleri, ölçümleri ve ayarlarının yanı sıra ihtiyaç duyulduğunda parça değişimini ve temizlik uygulamalarını içerir.

Önleyici bakım ziyaretlerinin ne sıklıkta gerçekleşmesi gerektiğine karar vermenin de önemli bir nokta olarak karşımıza çıktığına dikkat çeken Hakan Yaran sözlerini şöyle sürdürüyor: “Üreticilerin bu konudaki tavsiyelerinin yanında ekipmanın yaşı, içinde bulunduğu durum da bu kararı alırken göz önünde bulundurulması gereken etkenler arasında yer alıyor. Aynı zamanda uygulama, kurulum tasarımı ve çalışma koşulları da değerlendirilmesi gereken diğer etkenler olarak göze çarpıyor. Örneğin, güç kalitesinin sürekli düşük olduğu zorlu ortamlarda çalışan eski ekipmanlar daha büyük arıza riski taşır ve çoğu zaman üreticinin tavsiyesinden daha fazla bakım gerektirebilir.”

3- Hangi düzeydeki riskler tolere edilebilir?

Başarısızlık riskinin yüksek, düşük ya da ikisinin arasında bir yerde olup olmadığına karar verdikten sonraki adım dijital altyapı sistem arızasının sonuçlarını tartmaktır. Eğer sistem çökerse neler olacağını öngörmek gerekir. Böyle bir olay sadece çalışanların dosyalarına erişememesi ve belki bir iki gün iş kaybı yaşanmasından öte yüz binlerce dolar gelir kaybına neden olan ve marka prestijine zarar veren bir felaket olarak değerlendirilecektir. “Başarısızlığın sonuçları ne kadar büyükse, onu önlemek de o kadar önemli hale gelir ve bu durumda hizmete yatırım yapmayı daha fazla düşünmek gerekir” diyen Yaran,
“Eğer veri merkezlerinde aynı işlevi gören birden fazla ekipman varsa ya da çift veri merkezi bulunuyorsa bir ekipmanın arızalanması ya da tüm veri merkezinin çökmesi durumunda zararın boyutu daha az olacaktır. Bu, elbette alınacak hizmetin önemli olmadığı anlamına gelmiyor. Fakat bu gibi koşullarda servis ziyaretleri daha uzun aralıklarla gerçekleşebilir” diye konuşuyor.

Doğru ya da Yanlış Cevap Yoktur- Önemli Olan Konfordur

Güç ve hassas soğutma ekipmanları dahil olmak üzere veri merkezi kritik altyapısı için düzenli hizmet, birçok yönden bir işletme için çok değerli olabilir. Vertiv’in üreticilerin tavsiyelerini yerine getirmek, bileşenlerin profesyonel olarak test edilmesini ve belirtildiği şekilde değiştirilmesini sağlamak için yetkin teknisyenlerle çalışılmasını önerdiğini açıklayan Vertiv Türkiye ve Orta Asya Veri Merkezi Çözümleri ve Kanal Satış Müdürü Hakan Yaran, “Dahası yüksek kalitede altyapı hizmeti almak kuruluşların misyonu, müşteri memnuniyeti ve işin süregelen başarısı için önemli olan uygunluk, performans ve verimlilik düzeylerine ulaşılmasında kilit öneme sahiptir” diyor.

Vertiv’in sunduğu servislerini keşfetmek için Vertiv.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Here’s how to simplify your decision and make the best choice for your business. (vertiv.com)

Total
0
Shares
Önceki haber

Bir Tuhaf Girişim: Boşanmayı Kolaylaştıran Hello Divorce 2 Milyon Dolar Destek Aldı

Sonraki haber

Avrupa Birliğinden Amazon’a Rekor Ceza!

İlginizi çekebilir

Influencer İletişiminde Düşük Maliyet Yüksek Erişim Mümkün!

Digital Exchange girişimi Türkiye merkezli 2Gether Social, 126 ülkede on binlerce influencer, sosyal medya grupları ve premium mecralar ile markaların dijital pazarlama çalışmalarını tüm dünyada yürütürken, influencer çalışmalarına kapsamlı ve markaya özel bir bakış getirerek düşük maliyetle yüksek erişim elde etmelerini sağlıyor.
Devamını oku