Virgin Galactic Uzay Araçlarını Kıtalar Arası Ulaşım İçin Kullanmak İstiyor

Richard Branson’ın kurduğu Virgin Galactic, yalnızca uzay turizmi ile yetinmeye niyetli değil gibi gözüküyor.

Uzay turizmi üzerine odaklanmış bir şirket olan Virgin Galactic, geliştirdikleri uzay aracı SpaceShipTwo ile yüksek hızlı kıtalar arası ulaşımın da sağlanabileceğini düşünüyor.

Geçen haftalarda katıldığı bir konferansta konuşan yönetim kurulu başkanı Chamath Palihapitiya, “Ticari uçuşlara başladığımızda, dünyada hipersonik hızda yolcu taşıyan tek şirket biz olacağız. Uzun vadede kıtalar arası taşıma bize uzay turizminden daha fazla kazanç getirebilir.” açıklamasını yaptı.

Chamath Palihapitiya konu hakkında “Hafta sonu tatil için Hong Kong’a gitmek ya da San Francisco’dan Londra’ya gidebilmek normal şartlarda aklınıza gelmez. Fakat bu yolculukların süresi 90 dakikaya indiğinde, yolculuğun trafikteki herhangi bir günden farkı kalmaz. Bahsettiğimiz şey ulaşım, turizm ve taşımacılık dünyasını değiştirebilir.” sözlerini kullandı.

Palihapitiya’ya göre hipersonik hızların hayatımıza girmesi için önümüzde 5-10 yıl gibi bir süre var. SpaceX’in de Starship roketlerini kıtalar arası ulaşım için kullanma planları olduğu biliniyor. Elon Musk, Starship roketleri ile New York-Londra arasında gerçekleşecek bir yolculuğun 29 dakikada tamamlanabileceğini söylüyor.

Şimdilik bu hızlarda ulaşımın hem güvenlik hem de maliyet açısından düzenlenmesi gereken çok fazla şeyi olduğu doğru. Fakat gelişen teknoloji ve çalışmalar sayesinde, önümüzdeki on yıl içerisinde belli bir seviyeye kadar kullanılabilir olacağını tahmin ediyoruz.

Total
0
Shares
Önceki haber

Hitachi Vantara ve IDC İle Büyük Veri Masaya Yatırıldı

Sonraki haber

Amazon Web Services Kuantum Hesaplama Servisi Braket’i Duyurdu

İlginizi çekebilir