Visa, Kripto Para İle Ödemenin Yolunu Açıyor

Dünya’nın önde gelen ABD’li finans şirketi Visa, artan talep karşısında ödeme ağına kripto para birimi ile ödeme seçeneği ekleyeceğini duyurdu.

Pandemi döneminde ihtiyaçların dijital ortamda giderilmesine yönelik talep artarken, ticaretten eğitime kadar günlük hayatın akışında önemli bir yer edinen pek çok aktivite dijital ortamda sürdürülüyor. Dijital dönüşümü hızlandıran küresel salgın etkisinde kripto para birimleri de değerini katlamaya devam ediyor.

Visa’nun kripto para birimi sorumlusu Cuy Sheffield yaptığı açıklamada; “Dünyanın her yerinde tüketicilerin dijital para birimleri hesaplarına kolay erişim sağlayabilip kullanabilmeleri adına artan bir talep görüyoruz. Aynı talep müşterilerimizden de geliyor. Bu, büyük finans kurumları tarafından dijital para birimlerinin artan kabulüne işaret eden son gelişme.” Dedi.

Forbes’e göre, 200 pazarda günlük milyarlarca doların hareket etmesini sağlayan finans devi Visa, halihazırda toplu olarak 50 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan Coinbase, Crypto.com, BlockFi ve Bitpanda dahil 35 dijital para platformuyla ortaklık yapıyor.

Visa’nın kullandığı mevcut sistemde, iş ortakları Visa’nın kabul ettiği kripto para birimleri ile ödeme sağlıyor. Visa bu işlemden ek bir dönüştürme oranı maliyeti alıyor. Örneğin, bir müşteri bir kahve için ödeme yapmak için Crypto.com Visa kartı kullanmayı seçerse, kripto para birimi cüzdanında tutulan dijital para biriminin geleneksel paraya çevrilmesi gerekiyor.

Visa’nın son duyurusu ile iş ortaklarının artık doğrudan, herhangi bir para dönüştürme süreci gerektirmeksizin kripto para ile ödeme yapabileceklerini açıkladı. Visa’nın bu hareketi BNY Mellon, BlackRock ve MasterCard gibi büyük finans kurumlarının bazı dijital para birimlerini benimseyerek, kripto para birimlerinin yakında yatırım poftföylerinin düzenli bir parçası haline getireceğine dair tahminlere yol açtı. Geçtiğimiz ay da ünlü girişimci Elon Musk, müşterilerinini artık kripto para ile elektrikli araba alabileceklerini duyurmuş ve bu, kripto para birimlerinin ticari işlemlerde kullanımı için önemli bir adım olmuştu

Total
0
Shares
Önceki haber

Microsoft, Lider Yapay Zeka Firması Nuance Communications’ı 16 Miyar Dolara Satın Almanın Peşinde

Sonraki haber

Call Tracking’de Telefon Karlılık İçin Çalıyor

İlginizi çekebilir