Volkswagen’den İlginç Hamle: Araçlarına ChatGPT Desteği Getiriyor!

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, CES 2024 etkinliğinde IDA sesli asistanı ile donatılmış tüm Volkswagen modellerine yapay zeka destekli bir sohbetbotu ekleme planları açıkladı.

Volkswagen, sürücülerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla, AI tabanlı bir sohbet botunun araştırılmış içerikleri sesli olarak okumasını isteyenler için araçlarına ekleyecek.

Cerence şirketinin Chat Pro ürünü ve OpenAI’dan gelen büyük bir dil modeline dayanan bu AI tabanlı sohbet botu, ikinci çeyrekte Avrupa’da piyasaya sürülecek bazı araç modellerinde yer alacak. Bu özelliği alacak modeller arasında Volkswagen’in EV serisi olan ID.7, ID.4, ID.5 ve ID.3 yanı sıra yeni Tiguan, Passat ve Golf araçları da yer alıyor.

Şu anda, Amerika’daki Volkswagen modellerinde bu özellik bulunmuyor. Volkswagen, bu özelliğin Amerika bölgesi için de gelebileceğini ve iç onaylardan geçtiğini belirtti.

OpenAI tarafından geliştirilmiş bir metin üreten AI sohbet botu olan ChatGPT son bir yılda yükselen teknoloji start-up’ları arasında dikkat çeken bir teknoloji. Volkswagen, şimdiye kadar bu teknolojiyi araçlarına entegre etme planları yapan en büyük otomobil üreticisi oldu. Benzer biçimde Mercedes-Benz geçen Haziran ayında MBUX eğlence sistemine konuşma tabanlı AI-bot eklemişti.

Mercedes gibi, Volkswagen de ChatGPT’yi IDA sesli asistanının arka planına entegre etti. Sürücüler bu sesli asistanı, eğlence sistemini, navigasyonu ve klimayı kontrol etmek veya genel bilgi sorularını yanıtlamak için kullanabilecekler.

Volkswagen, ChatGPT’nin temel yeteneklerinin ötesine geçeceğini belirterek şunları dile getirdi; “Tamamen eller serbest modundayken zenginleştirilmiş konuşmalar, soruları açıklığa kavuşturma, sezgisel dilde etkileşim, araçla ilgili bilgiler alma ve daha fazlası yer alacak.”

ChatGPT’nin bu sürümünde ne tür sorulara cevap vereceğine dair sınırlamalar getirilmiş. Örneğin, argo ve cinsellikle ilgili sorular, ayrıca İsrail’in Filistin’i işgali gibi “duyarlı” konular cevaplanmayacak. Benzer sınırlandırmalar rakip markalar için de getirilmiş. Örneğin, “Bir Toyota satın almalı mıyım?” sorusu sorulduğunda, asistan “Üzgünüm, bu soruya cevap veremem.” yanıtı veriyor. Ancak soru daha genel bir nitelik taşıyorsa, örneğin: “2022’de en çok elektrikli araç satan otomobil üreticisi hangisi?” sorusuna sesli asistan, ChatGPT’ye başvurarak cevap verecektir; ki bu da Tesla’dır.

ChatGPT, Volkswagen için sadece bir başlangıç olabilir. Cerence CEO’su Stefan Ortmanns, iki şirketin “Volkswagen’ın yeni nesil araç asistanının temeli olarak yeni bir büyük dil modeli (LLM) tabanlı kullanıcı deneyimi tasarlamak için işbirliği yapacaklarını” söyledi.

Bu dağıtımın, ana şirket VW Group’un yazılım sorunlarını çözmek amacıyla oluşturulan anakol şirketi Cariad’ın üzerinde çalıştığı şeyden ayrı olduğunu belirtmek önemlidir. Cariad, VW’nin yazılım sorunlarına çözüm bulmak üzere 2020’de kuruldu. Ancak bu birim, geçen yıl içinde kendi zorluklarıyla karşılaştı, gecikmiş bir yazılım lansmanı ve yönetici değişiklikleri dahil.

Total
0
Shares
Önceki haber

Oyun Teknolojisi Devi Unity Küçülmeye Devam Ediyor!

Sonraki haber

YouTube, Yapay Zeka İçerikler Konusunda Daha Sert Tedbirler Alacak

İlginizi çekebilir