Volkwagen Araçlara Özel Yazılım Geliştirmek İçin Kolları Sıvadı

Volkswagen Group çatısı altında oluşturulacak yeni bölüm sadece araç yazılım teknolojilerine odaklanacak.

Araçların yönetiminde, elektronik kontrol üniteleri her geçen gün daha da önem kazanıyor. ABS fren sistemlerinden yakıt yönetimine kadar her yeni özellik beraberinde yeni kodlamalara ihtiyaç duyuluyor. Bugün yeni bir araç 70’e yakın elektronik kontrol modülüne ihtiyaç duyarken, 200 farklı geliştiriciden yazılımla bu modüllerin işlev kazanması sağlanıyor. İhtiyaç duyulan yazılıma tek noktadan cevap vermek isteyen VW, Audi ve Porsche’un ortak şirketi Volkswagen Group yeni bir birim çatısı altında yazılım karmaşasını sonlandırma amacında.

VW Group’un Dijital Araçlar ve Servisler Birimi sorumlusu Christian Senger konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

“Bugünlerde araçlarda yazılım oldukça karmaşık durumda. Her bir fonksiyon her şeyle bağlantılı. Araç içi sistem, bulut sistemi, bayilerle iletişim halinde olan bir yazılımdan bahsediyoruz. İletişim zinciri olması gerektiği gibi işlemiyor. Süreci verimsizliğe sokan pek çok unsur var.”

Otomotiv dünyasının yaşadığı dönüşüm sürecinde yazılım konusunda bir karmaşa içinde bulunduğunu söyleyen Senger, örneğin aracın bir özelliğini değiştirmek istediklerinde yazılım kanadında yaşanan karmaşa sebebiyle aracın diğer fonksiyonlarını da etkilediklerini belirtiliyor.

Bu sebeple firma VW Group çatısı altındaki 12 markanın ihtiyaçlarını karşılayacak tek bir yazılım geliştirmek için alt birimini kurdu. Araçların tek bir yazılım çatısı altında buluşmasının nesnelerin interneti açısından da önem arz ettiğini vurgularken, her firmanın kendine özgü kullanıcı ara yüzü oluşturabileceğinin altını çizdi.

Senger, VW Group’un bu süreçte Android tabanlı bir işletim sistemi geliştireceğini ancak bu işletim sisteminin tamamen araçlara özgü ekosistem göz önünde bulundurularak şekillendirileceğinin altını çizdi.

Kaynak: ArsTechnica

Total
0
Shares
Önceki haber

Endüstriyel IoT’yi Üretim Alanına Taşıyacak

Sonraki haber

Ücretsiz Deneme Süreci Sonrasında Üyelikleri İptal Eden Uygulama İngiltere’de Yayında

İlginizi çekebilir