VR/AR İle Sanal İletişim ve Çalışan Verimliliğini Artırmanın Yolları

Teknoser Genel Müdürü Ozan İnan, VR/AR teknolojileriyle şirketlerde sanal iletişimin ve çalışan verimliliğinin önemli ölçüde artırılabildiğini söylüyor. Son dönemde Pandemi ile beraber “Uzaktan çalışma” modelinde artış olduğunu ve gerçeklik algısında ve verimlilikte kayıpların başladığını paylaşan İnan, Dünyanın neresinde olursa olsun çalışanları bir araya getiren bu teknolojilerin, güçlü bir çalışma ve iletişim ortamı sağladığını ve, işe alımdan eğitime, iş süreçlerini takipten yeni fikirleri hayata geçirmeye kadar birçok noktada VR/AR teknolojilerinin çalışan performansını nasıl artırdığını 9 madde de ortaya koyuyor.

Teknoloji her şeyi dönüştürüp değiştiriyor. Teknolojinin en heyecan verici gelişmeleriyse sanal gerçeklik (VR)  ile artırılmış gerçeklikte (AR) yaşanıyor. Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik, gerçek bir dünya tuvalinin üzerine üç boyutlu özel efektler gibi dijital bileşenleri katmanlayan teknolojiler. Nesnelerin internet (IoT) tarafından etkinleştirilen VR/AR, bilgiyi görmenin ve kullanmanın yeni ve deneysel bir yolunu sunuyor. Dijital ve fiziksel bilgileri birleştiren bu teknolojiler, iş yerinde üretkenliği ve verimliliği artırmak için de en güçlü araçlardan biri olarak öne çıkıyor. Bu teknolojilerin yarattığı pazar öyle hızlı yol alıyor ki sadece bu yıl yüzde 78’lik bir büyüme yaşanması bekleniyor. Statista’nın hesaplamalarına göre AR ve VR pazarı 2020 sonunda 18,8 milyar dolarlık bir hacme ulaşacak. Böylelikle 2019’a göre yüzde 78’lik büyüme yaşayacak. 2026 yılında da pazarın 120 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. VR/AR kullanımının temel alanları olarak oyun, otomotiv endüstrisi, sağlık hizmetleri ve perakende sektörleri öne çıksa da her sektör bu teknolojileri çalışma ortamında kullanarak çalışan performansını ve verimliliğini artırabilir.


VR/AR ile çalışan verimliliğini artırmanın 10 yolu:


1-İŞ BİRLİĞİNİ GÜÇLENDİRİYOR


COVID-19 pandemisi birçok sektörde uzaktan çalışmayı zorunluluk haline getirdi. Uzaktan çalışmanın performansa etkisini en aza indirgemenin en önemli yollarından biri de VR/AR teknolojileri. Evden çalışma döneminde VR setlerini kullanan çalışanlar, daha etkili bir performans ortaya koyuyor. Farklı birimlerden kişilerin kolaylıkla bir araya gelip etkili toplantılar yapmalarına imkan tanıyan VR teknolojileri uzaktan iş birliği yapmayı da kolaylaştırıyor. Çalışanlar dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar VR teknolojisiyle yaratılan video konferanslarda, 360 derecelik bir ortamda iş arkadaşlarıyla gerçeğe yakın bire bir etkileşimde bulunabiliyor. AR, çalışanlar arası paylaşımı geliştirerek iş birliğini de güçlendiriyor. AR teknolojisini etkin kullanan GE, bir raporunda, “AR aynı zamanda dünyanın farklı yerlerinde faaliyet gösteren ekipler arasındaki iletişim engellerini ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor” diyor.


2-İYİLEŞME SAĞLIYOR


VR/AR teknolojileri çalışan verimliliğiyle birlikte şirketin verimliliğini de iyileştiriyor. Boeing, teknisyenleri daha önce 747 Süper tankerlerini bağlamak için kullandığı 20 fit uzunluğundaki diyagramların yerini alan etkileşimli 3D AR modelleri kullanıyor. Şirket bu şekilde görevi tamamlamak için harcadığı zamanda yüzde 30, yapılan işin kalitesinde de yüzde 90’lık iyileşme sağladı.

Ev içi mobilite çözümlerinde lider oyunculardan olan Thyssenkrupp, satış görevlilerini ilk ziyaret sırasında merdiven boyutlarını hızla ölçen AR kulaklıklarıyla donattı. Kulaklık, verileri üretim ekipleriyle otomatik olarak paylaşarak veri girişini ve karar verme süresini azaltıyor. AR gerçek dünyayı geliştirirken sanal gerçeklik VR tamamen yeni bir dünya yaratıyor. Telekomünikasyon şirketi Verizon’daki teknisyenler VR kulaklıklarla eğitim veriyor. Ofisten hiç çıkmadan çatıların üstüne ve elektrik direklerine fiber optik kablolar kuruyorlar. Bu teknoloji Verizone’un iş süreçlerini ve verimliliği önemli ölçüde artırdı.


3-ETKİN BİR ÖĞRENME ARACI


VR/AR teknolojisi eğitimde de etkili olarak kullanılıyor. VR setleriyle sahada fiziksel olarak bulunmaya gerek kalmadan bilgi ve beceriler etkili bir şekilde çalışanlara aktarılabiliyor. Walmart, Mercedes-Benz ve Volkswagen gibi büyük şirketler VR/AR kullanarak çalışanlarını eğitiyor. Walmart 140 bin çalışanını VR teknolojilerini kullanarak eğitiyor. Walmart, VR kullanarak yapılan eğitim çalışmalarının çalışanların memnuniyetini yüzde 30 artırdığını açıkladı. Harvard Business Review makalesine göre AR bazı şirketlerde çalışan için eğitim süresini neredeyse sıfırladı. PwC İngiltere Tasarım Lideri Sarah Potter, “Sanal gerçeklik öğrenmenin harika ve etkin bir yolu” diyenler arasında…


4-GÜVENLİĞİ TEST EDİYOR


VR/AR, ürün tasarımı ve testi için de önemli. Sanal gerçeklik teknolojisini kullanan mühendisler, en iyi performansı elde etmek için son ürünü önceden izleyip tasarımda değişiklik yapabiliyorlar. Kalite asistanları ise ürünün üretime girmeden önce operasyonda herhangi bir kusur olup olmadığını kontrol edebiliyor. VR/AR sayesinde mühendisler maketler üretmek zorunda kalmadığı için kaynaklar boşa harcanmıyor, önemli bir maliyet tasarrufu sağlanıyor. Otomotiv sektöründe mühendisler üretim süreci başlamadan önce otomobilin güvenliğini sanal ortamda test edebiliyor. Boeing ve Airbus da yeni özellikleri ve modelleri test etmek için simüle edilmiş dijital alanlar kullanıyor. Ayrıca VR erişilebilirlik açısından da kullanışlı. Karmaşık projeler çok sayıda ekiplerin müdahalesini gerektirdiğinden VR teknolojisini kullanan ekiplerde her üye bulut tabanlı projeye erişebiliyor ve sorumlu olduğu bölümü iyileştirebiliyor. Tüm ekip, ürün geliştirme süreci boyunca birbirini denetlediğinden, bu tür bir iş birliği daha hızlı ve daha az riskli olarak görülüyor.


5-STRESTEN ARINIYORLAR


Yapılan birçok çalışmaya göre iş yerinde molalar vermek verimliliği artıran en önemli unsurlardan. Bu noktada da VR yine etkili bir çözüm olarak ortaya çıkıyor. VR’la çalışanlar tatil merkezlerinin sunduğu canlandırıcı atmosferi simüle edilmiş bir ortamda hissedebilir. Sanal gerçeklik seyahatlerine çıkmak ya da sanal dünya oyunlarını oynamak, çalışanların stresle başa çıkmasını sağlarken bu tür aktivite değişikliğiyle zihinlerini dinlendirmelerini ve daha odaklı şekilde işlerine geri dönmelerine imkan sunuyor.


6-KARMAŞAYA SON VERİYOR


Ofis ortamında kağıt yığınları, belgeler, hatırlatıcılar ve onlarca görevi organize şekilde yerine getirmek yönetilmesi zor konulardan. Bu noktada da VR karmaşık görevleri eksiksiz bir şekilde oranganize etme konusunda çalışanların en büyük yardımcısı olabiliyor. Belge ve diğer kaynakları düzenlemek için VR kullanılması ofiste daha ferah bir çalışma ortamı yaratmanın yanında çalışanların iş takibini kolaylaştırıyor, verimliliğini artırırken stress seviyesini düşürüyor.


7-İK MALİYETİNİ DÜŞÜRÜYOR


İşe alımda da VR giderek yaygınlaşıyor. Kısa sürede çok sayıda adayla görüşmek zorunda kalan şirketler sanal gerçeklikle sürecin maliyetini düşürürken verimi de artırıyor. Aday ve görüşmeyi yapan kişinin yan yana oturduğu bir sanal ortamda gerçekleştirilen görüşmelerde adayın iletişim becerilerini ortaya koyması için gerekli koşullar sağlanırken görüşmeciler de adayın yeteneğini ve iş uzmanlığını değerlendirebiliyor. Ayrıca VR/AR sayesinde çalışanlar simüle edilmiş bir ortamda başvurdukları pozisyon ve çalışmak istedikleri şirketle ilgili tam bilgilendirme alabilir.


8-RİSKLERİ BERTARAF EDİYOR


Sanal gerçeklikle çalışanlar yeni fikirler üretirken bunları gerçek çalışma ortamında uygulamadan önce test edebiliyor. Sadece test etmekle kalmıyor aynı zamanda olası riskleri de bertaraf ediyorlar. Giyilebilir artırılmış gerçeklik cihazları doğru bilgiyi doğru zamanda ve ideal formatta doğrudan çalışanlara sunarken aynı zamanda kesintisiz çalışabilmelerini ve işlerini daha kısa zamanda yapmalarını mümkün kılıyor.


9-YENİ NESLİN BEKLENTİSİ


Yeni nesil çalışanlar da şirketlerden bu teknolojileri daha çok talep ediyor. Mojo Vision’ın Amerika’da 1.000’den fazla çalışanla gerçekleştirdiği “Yarının İşyeri Teknolojisi” adlı çalışanların yeni nesil iş yeri teknolojilerine yönelik tutumlarını ortaya koyan araştırmaya göre çalışanlar işteki gündelik zorlukları çözmek ve bilgiye daha hızlı erişim sağlamak için AR/VR gibi teknolojileri kullanmayı bekliyor. Araştırmada çalışanların yüzde 78’inin bu teknolojileri kullanmayı istediği belirtiliyor. Ayrıca çalışanların yüzde 55’inin önümüzdeki 10 yıl içinde iş yerinde AR/VR kulaklıklarının veya benzer cihazların akıllı telefonlar kadar yaygın olabileceğine inandıklarını ortaya koyuyor. Çalışanların yüzde 48’i de AR/VR kulaklıkların veya benzeri cihazların iş yerinde yeni beceriler edinmelerine yardımcı olabileceğini düşünüyor. PwC’ye göre dünya çapında 23,5 milyon işte 2030 yılına kadar AR ve VR kullanılacak. Bu rakam şu anda olduğundan 27 kat daha fazla.

Ülkemizde de “GarageAtlas” gibi bu işe gönül vermiş teknoloji firmalarının sayısı artıyor, yakın vadede adından sıkça söz edeceğimiz ve hayatımıza daha yaygın bir şekilde gireceğine inandığım  AR/VR teknolojileri geliştiren teknoloji evleri ile  yakından temastayız. Sanal dünyayı gerçeğe çok yakın deneyimlemeye hazır olmalıyız. “AVATAR” filmindeki gibi sanal dünyada ikinci bir hayatın dijital dönüşümle kaçınılmaz olduğunu söyleyebiliriz.

Total
0
Shares
Önceki haber

Formula 1’in Galiplerine Yerli ve Milli 3D Kupa!

Sonraki haber

Zyxel, Yenilenen Güvenlik Duvarı Serisi ile İşletmelere Güç Katıyor

İlginizi çekebilir