Walmart, Alev Alan Güneş Panellerinden Ötürü Tesla’yı Dava Etti

Yedi farklı Walmart mağaza çatısının yanmasının ardından Walmart yetkilileri sistematik ihmalkarlık sebebiyle Tesla’ya dava açtı.
A worker lays down a solar panel on a rooftop during a SolarCity Corp. residential installation in Albuquerque, New Mexico, U.S., on Monday, Feb. 8, 2016. SolarCity is scheduled to release earnings figures on February 9. Photographer: Sergio Flores/Bloomberg

Geçtiğimiz Perşembe günü Amerika’nın en büyük perakende zincilerinden Walmart, Tesla’ya milyon dolarlık dava açtı. Davanın sebebi Tesla’nın kurduğu güneş panelleri sebebiyle 2012’den bu yana 7 farklı Walmart mağazası çatısında çıkan yangın. Walmart, Tesla’nın ihmalkarlık ettiğini ve gerekli bakımları yapmadığını iddia ediyor.

Pek çokları için Tesla elektrikli araç üreticisi olarak tanınıyor ancak firma yenilenebilir enerji odaklı teknoloji alanında farklı ürünleriyle de öne çıkıyor. Tesla, 2016 yılında SolarCity isimli firma ile güneş panellerinin kurulması konusunda anlaşma imzaladıktan sonra 240’tan azla Walmart mağazasına güneş paneli yerleştirildi. Ancak Walmart bu güneş panellerinin hatalı olduğunu ve yangına sebep olduklarını belirtiyor.

Örneğin bu yangınlardan bir tanesi 2018 yılında Walmart’ın Ohio eyaletindeki bir mağazada meydana geliyor. Müşteriler ve çalışanlar zarar görmeden tahliye edilirken mağazada maddi olarak ciddi bir zarar ortaya çıkıyor.

Walmart 2012, 2016 ve 2017 yıllarında yaşanan yangınları çok büyük sorun etmeyerek, konuyu içeride halletmeye çalışmış ancak aylar içerisinde art arda başlayan yangınlar sebebiyle konuyu yakından incelemeye koyulmuş. Sonuçta Tesla’nın kurmuş olduğu tüm güneş panellerinin faaliyetlerini durdurma kararı alan firma, Tesla’nın sistematik bir ihmalkarlık gerçekleştirdiğini ileri sürerek konuyu mahkemeye taşıdı. Tesla ise bu iddialara henüz bir cevap vermiş değil.

Total
1
Shares
Önceki haber

Geleceğin Canavarları: Tek Kartlı Bilgisayarlar

Sonraki haber

Apple’ın Kredi Kartı Cüzdan ve Kot Pantolonlarından Hasar Görüyor

İlginizi çekebilir