WhatsApp’daki Açık Casus Yazılımların Hedefi Oldu

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’da yer alan bir açık, uygulamayı siber saldırıların hedefi haline getiriyor.

Facebook’un sahip olduğu popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’da yer alan bir açık, kötü niyetli yazılımların uzaktan kontrolle telefonlara yerleştirilebilmesine imkan veriyor. Yayınlanan güncellemeyle kapatılan bu güvenlik zaafı mayıs ayı başında WhatsApp’ın siber güvenlik uzmanları tarafından fark edildi. Bahsi geçen casus yazılım, mobil cihaza yerleştiğinde işletim sistemini kontrol altına alıyor.

WhatsApp, 10 gün süren çalışmaların ardından atakları engelleyecek siber güvenliği sağlayabilmiş. Bu süreçte casus yazılımdan çok az insan etkilenmiş durumda olduğu söyleniyor. Firma, kullanıcılarının tam güvenliğe erişmek için yayınlanan son güncellemeyi kurmalarını tavsiye ediyor.

Söz konusu casus yazılımın İsrail’li NSO Grubuna ait olduğu tespit edildi. Financal Times’a açıklamada bulunan NSO Grubu konuyu araştırdıklarını ancak kendi uygulamaları aracılığıyla gerçekleşen bu saldırıya herhangi bir şekilde dahil olmadıklarını belirtti. NSO Grubu’nun en dikkat çekici yönü sahip olduğu yazılım çalışmalarıyla doğrudan devlet bazlı işlere imza atmış olmaları.

Şayet bir WhatsApp kullanıcısıysanız, uygulamanızı mutlaka güncel tutmayı ihmal etmeyin.

Kaynak: https://techcrunch.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Yapay Zeka Düşüncelerinizi Okuyup, Kelimelere Dökebiliyor

Sonraki haber

3B Yazıcıda Basılmış Dünyanın İlk Köyü Bu Yaz Faaliyete Geçiyor

İlginizi çekebilir