WhatsApp’ın Yeni Ödeme Hizmeti Brezilya’da Askıya Alındı

Ülkenin merkez bankası WhatsApp ödeme sistemini rekabet kurallarına aykırı buluyor.

Geçtiğimiz hafta Brezilya’da yayına giren WhatsApp ödeme sistemi askıya alındı. Ülkenin merkez bankası tarafından yapılan açıklamaya göre rekabetin doğasına aykırı olması nedeniyle Facebook’un sahibi olduğu ödeme sisteminin kapatılması için MasterCard ve Visa’ya talepte bulunulmuş durumda.

15 Haziran tarihinde ülkede faaliyete başlayan WhatsApp ödeme sistemi Hindistan’daki test süreci sonrasında Brezilya’da kullanıma sunulmuştu. WhatsApp ödeme sisteminde kişisel işlemlerden ücret alınmazken, şirketlerin işlemlerinde bankalarla çalıştıkları gibi benzer bir ücret kesintisi olacaktı.

Brezilya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Merkez bankasının kararı birlikte hareket eden, hızlı, güvenli, şeffaf, açık ve ekonomik bir ödeme sistemi sağlayarak doğru rekabeti oluşturmak adına alınmıştır.”

Merkez bankası ayrıca servis hizmetinin kişisel ve kurumsal veri gizliliği konusunda endişelere neden olduğunun da altını çizdi. Alınan karar karşısında Facebook’un konuyu yasal mecraya taşıyacağı konuşuluyor.

WhatsApp benzer şekilde 2 yıl önce ödeme sistemini yayına aldığı Hindistan’da da aynı durumla karşılaşmış ve servis hizmeti bir süre askıya alınmıştı.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite