Wikipedia Engeli Resmi Olarak Kalkıyor

Anayasa mahkemesi tarafından Wikipedia’nın açılması yönünde verilen karar, Resmi Gazete’de yayınlandı. Kararın yayınlanmasının ardından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu gün içerisinde Wikipedia’ya erişim yasağını kaldıracak.

Yıllardır erişim engeli sebebiyle ülkemizden doğrudan erişimin mümkün olmadığı Wikipedia, sonunda herkes için erişilebilir hale geliyor. 

Wikipedia’nın kurucusu olan Wikimedia Vakfı yıllardır Türkiye içinde birçok farklı yere başvurmuş ve platformun engelinin kalkması gerektiğini söylemişti. Herhangi bir cevap alamayan vakıf yetkilileri Anayasa Mahkemesi’ne bireysel olarak başvuruda bulunup, platformun açılmasını istedi. Anayasa Mahkemesi tarafından gerçekleştirilen inceleme sonucu kapatılmasının doğru olmadığına karar verilen Wikipedia’nın tekrar açılması için bir süredir bekliyorduk.

Wikipedia’nın açılması için kesin bir tarih sorulduğunda, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül konuya ilişkin olarak Anayasa Mahkemesi tarafından yayınlanacak gerekçeli kararın beklenmesi gerektiğini söylemişti. Gerekçeli karar resmi gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı.

Anayasa Mahkemesi tarafından yayınlanan gerekçeli karara göre, Wikipedia’da yer alan ve engellenme sebebi olan içeriklerin neden “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması” kapsamına alınma sebeplerinin anlaşılamadığı söyleniyor. Çeşitli kavramların geniş yorumlanması sebebiyle böyle bir durum yaşandığı belirtiliyor. Anayasa Mahkemesi tarafından yayınlanan karar göre bu erişim engeli hem bilgi yayma hem de Türk vatandaşlarının bilgiye erişme hakkına sınır koyuyor. 

Wikipedia ile ilgili gerekçeli kararın yayınlanmasının ardından, platformun gün içerisinde açılması bekleniyor. Anayasa Mahkemesi gerekçeli kararın hem Adalet Bakanlığı hem de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na iletilmesine karar verdi. Karar BTK’ya iletildiğinde Wikipedia’nın tekrar açılacak. 

Total
1
Shares
Önceki haber

Anker PowerCore II 20000 mAh Taşınabilir Şarj Cihazı Ürün İncelemesi

Sonraki haber

Canlı Hücrelerden Oluşan İlk Robot Üretildi

İlginizi çekebilir

Teknoloji ve İnovasyon Ev Hayatını Kolaylaştırıyor

Ocak ve Mart ayları arasında ev cihazlarındaki veri kullanımı 2019’a göre yüzde 16 artarken, akıllı cihazlar yüzde 30’a varan artışla öne çıkıyor. Eğitim ve çalışmanın da ev hayatına katıldığı bu dönemde yeni nesil teknoloji ürünleri çalışmalarımızı kolaylaştırıyor, vakit kazandırıyor ve ev işlerini pratik hale getiriyor.
Devamını oku