Xiaomi’nin Yeni Yatırım Alanı Ulaşım Olacak

Teknoloji pazarının yükselen yıldızlarından olan Xiaomi, motosiklet taksi alanına giriyor.

Hem dünyada hem de Türkiye’de adını duyurmayı başaran Xiaomi, yeni yatırım alanını elektronik üzerine değil, motorlu ulaşım üzerine yapıyor. 

Çin’de bulunan Shunwei Capital ile birlikte yapılması planlanan motosiklet taksi projesi için ilk etapta 75 milyon dolarlık bir yatırım düşünülüyor. Xiaomi bu yatırım için Hindistan merkezli online motosiklet-taksi firması olan Rapido ile anlaşmayı planlasa da, şu an bahsedilen miktarlar ile mümkün gözükmüyor. Rapido bu tür bir anlaşma için 75 milyon doların çok düşük bir yatırım olduğunu, en az 300-350 milyon dolar civarında bir miktar yatırılması gerektiğini düşünüyor.

Hindistan’da ortaya çıkan motosiklet-taksi sektörü dünya çapında yükselmeye devam ediyor. 2015 yılında kurulan Rapido Hindistan’da 25 farklı şehirde faaliyette. Bu yıl Westbridge Capital, Bace Capital ve Rishkes S R gibi firmalardan yatırım alarak piyasa değerini 150 milyon dolara yükselten Rapido’nun bir benzeri de Türkiye’de bulunuyor.

Scotty adıyla 2017 yılında kurulan motosiklet-taksi hizmeti 100’ü aşkın çalışanı ve sayısı binleri bulan sürücüleri ile İstanbul’da hizmet veriyor. Özellikle uygun fiyat ve trafikten kurtulma fırsatı sunan motosiklet-taksi sektörüne girmek için Xiaomi’nin yeni planlarının neler olacağı merak konusu. Firmaya yakın çevrelere göre Xiaomi başlangıç için 100 milyon dolara kadar çıkabilir.

Total
0
Shares
Önceki haber

Çin Sahte Haber Ve Fotoğrafların Paylaşımını Suç Haline Getiriyor

Sonraki haber

Intel Qualcomm’dan Şikayetçi: Haksız Yere Milyarlarca Dolar Zarara Uğradık

İlginizi çekebilir