Yahoo, Büyük Veri Hırsızlığından Dolayı 117,5 Milyon Dolar Ödemeyi Kabul Etti

Yaklaşık 200 milyona yakın insana ait özel bilgilerin Yahoo hesaplarından çalınması sonrasında açılan mahkeme daha önce Yahoo’ya 50 milyon dolar ceza kesmişti. İtirazın üzerine yeni bir anlaşmaya varıldı.

2016 yılında ortaya çıkan ve tarihin en büyük veri sızıntılarından birisi olarak adlandırılan Yahoo veri sızıntısında taraflar yeni bir anlaşmaya vardı ve firma 117,5 milyon dolar ödemeye razı oldu.

28 Ocak tarihinde Yahoo, mahkemenin aldığı karara göre 50 milyon dolar ödemeyi kabul etmişti. Ancak Kaliforniya’daki ABD Bölge Hakimi Lucy Kohl, 50 milyon dolarlık anlaşmanın “temelde adil, yeterli ve makul olmadığı” itirazıyla davanın tekrar ele alınmasını sağlamıştı.

Yeni anlaşma ile mağdurların cepten harcamaları ve diğer masrafları için 55 milyon dolar, 2 yıllık kredi takibi için 24 milyon dolar, yasal süreç ücretleri için 30 milyon dolar ve diğer ücretler için 8,5 milyon dolar olmak üzere toplamda 117,5 milyon dolar ödenecek.

Yahoo’nun şu anki sahibi, Amerika’nın iletişim devi Verizon ise bu ödeme haricinde, 2019 ve 2022 yılları içinde siber güvenlik için 306 milyon dolar harcamayı kabul etti. Bu rakam, Yahoo’nun 2013 – 2016 yılları arasında siber güvenlik için yaptığı harcamanın 5 katı olarak göze çarpıyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

İnsanlık Tarihinde Bir İlk: Kara Delik Görüntülendi

Sonraki haber

Atıkları Hissederek Ayıran Geri Dönüşüm Robotu

İlginizi çekebilir