Yapay Zeka 1 Yıl İçinde Ölecek Kişileri Tahmin Edebiliyor

Geisinger tarafından geliştirilen yapay zeka, EKG testlerine bakarak 1 yıl içinde ölebilecekleri tahmin edebiliyor. Nasıl yaptığı ise bilinmiyor.

Geliştirilen bir yapay zeka, kişinin kalp testi sonuçlarına bakarak bir yıl içerisinde ölme ihtimalini tahmin edebiliyor. İşin garip kısmı ise, normal doktorların sıkıntı görmediği raporlara rağmen bu tahmini yapabilmesi.

Amerika’da sağlık hizmetleri sağlayan bir firma olan Geisinger’da çalışan Brandon Fornwalt ve ekibi bir yapay zekaya 1.77 milyon elektrokardiyografi testi (EKG) sonucunu yükleyerek, hangilerinin bir yıl içerisinde ölüm riskine sahip olduğunu test etti.

İki farklı yapay zeka kullanan ekip, birine yalnızca EKG sonuçlarını verirken, diğer yapay zekaya test sonuçlarının yanı sıra, hastanın yaşı ve cinsiyeti gibi bilgileri de sağladı. İki yapay zeka da oldukça düzgün tahminlerde bulunmayı başardı.

İki yıl boyunca gerçekleştirilen çalışma sonucunda 1.77 milyon EKG arasında 400.000 hastanın ölüm ihtimaline sahip olduğu sonucu ortaya çıktı. Ayrı ayrı ele alındığında, yalnızca kalp testi verilerini alan yapay zekanın daha doğru sonuçlar verdiği görülse de, iki yapay zeka da doktorlardan daha iyi tahminlerde bulundu.

Testlerin en ilginç yanı, yapay zekaların yaptığı kontrollerde “anormal” olarak gördüğü durumların hiç birini kardiyologların fark etmemiş olması. Dr. Fornwalt konu hakkında  “Bu sonuç yapay zekanın bizim göremediğimiz ya da görmezden geldiğimiz bir sorunu görebildiğini işaret ediyor. Bizim on yıllardır yanlış yaptığımız bir şey var ve yapay zeka bunun ne olduğunu gösterebilir.” açıklamasını yapıyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

Güvenlik Uygulaması Mcafee’de Büyük Açık Keşfedildi

Sonraki haber

Mutsuz Bir Çocuğun Yer Çekimi Dünyası

İlginizi çekebilir