Yapay Zeka Bir Şempanze ya da Fare Kadar Akıllı mı?

Orijinal olarak hayvan zekasını ölçmek için kullanılan test araçları bu kez 10.000 dolar ödüllü bir yapay zeka turnuvasında kullanılacak.

İngiliz ve Çek merkezli yapay zeka araştırma kuruluşları tarafından bu haziran ayında gerçekleştirilecek 10.000 dolar ödül havuzuna sahip Hayvan – Yapay Zeka Olimpiyatları, normalde hayvan zekasını test etmek için kullanılan geleneksel test yöntemlerini yapay zeka üzerinde deneyecek.

Yapay zeka testleri denilince aklımıza satranç şampiyonunu yenen veya StarCraft II gibi karmaşık yapıdaki bir video oyunda profesyonel insan rakibini alt eden yapay zeka etkinlikleri geliyor.Bu testlerde genellikle yapay zeka tek bir amaca odaklandığı için son derece başarılı sonuçlar elde edilir. Ancak aynı yapay zekayı başka bir göreve koyduğunuzda bekleneni alamazsınız. Hayvan – Yapay ZekaOlimpiyatları ise bu noktada yapay zekayı daha önce görmediği 100 farklı görevle teste tabii tutacak. Amaç sadece yapay zekanın akıllılık seviyesini ölçmek değil, farklı görevlere adapte olup olmadığını görmek. Müsabakayı düzenleyen organizatörler yapay zekadan mükemmel bir duruma uyum beklemiyor ancak aralarında en iyi olanların karşılaştıkları farklı problemlerle uğraşmalarını umut ediyorlar.

Hayvan – Yapay Zeka Olimpiyatları aslında Türlerin Zekası isimli projenin de temellerini oluşturacak. Proje kapsamında hayvan zekası araştırmacıları, bilgisayar mühendisleri ve felsefeciler bir araya gelerek insan, hayvan ve makinenin zeka olarak benzerlik ve farklılık gösteren yanlarını gözlemleyecekler.

Hayvan – Yapay Zeka Olimpiyatları, hayvan zeka testlerinden esinlenerek yapay zekayı görevlendirecek olan ilk araştırma etkinliği değil. Daha önce Harvard Üniversitesi’nde kuşlar ve balıkların gösterdiği tepkilerden yola çıkarak yapay zekanın öğrenim kabiliyeti ele alınmıştı. Washington Üniversitesi ise belli başlı görevlere odaklanmış, köpek gibi düşünen bir yapay zeka üzerinde çalışmıştı.

Kaynak:https://www.technologyreview.com

Total
13
Shares
Önceki haber

Global Teknoloji Şirketi COMPAREX, Markasını SoftwareONE Adıyla Yeniledi

Sonraki haber

İşinizin Potansiyelini Öldüren 5 Teknolojik Hata

İlginizi çekebilir