Yapay Zeka Düşüncelerinizi Okuyup, Kelimelere Dökebiliyor

Beyin sinyallerini kelimelere çeviren yapay zeka, konuşamayan insanlar için gelecekte büyük bir yardımcıya dönüşebilir.

Nature dergisi tarafından yayınlanan bir keşif haberi, hayal gücümüzün sınırlarını zorlayacak bir gelişmeyi gündeme taşıdı. Geliştirilen bir yapay zeka, beyin sinyallerini algılayarak kelimeler oluşturmayı başarıyor. Dilenirse bu sinyaller yardımıyla sesli kayıt dahi alınabiliyor.

Konuşmanın yeniden tanımlayan keşifte yapay zeka beyin dalgalarının kodunu çözmek için kullanıldı ve daha sonra bu sinirsel uyarıları yeniden birleştirdi. Çalışmanın odağında doğrudan kas hareketi gibi konuşmanın mekanik bileşenleri olsa da düşüncenin kelimelere dönüşme süreci konusunda bilgiler de içeriyor. Başka bir deyişle, yapay zeka konuşma öncesi kodu bir veriye bir veriye çevirmiş durumda.

Sinirsel uyarıları okuyan yapay zeka görme duyusuyla alakalı önemli veriler de sağladı. Araştırmadan elde edilen veriler makine öğrenimiyle birleştirilerek beyin sinyallerinden görsel içerik üretilmesi sağlandı.

Şu an araştırma sürecinde olan teknolojinin gerçek hayatta uygulanmasına yönelik adımlar atılmaya başlandı. Gerçek sinir hücreleriyle izole edilmiş esnek devrelere sahip mikroskobik ağ içeren bir elektronik aygıt hayvanlarda test ediliyor.

Kaynak: https://www.nature.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Birleşik Arap Emirliklerinde Teknoloji Firmalarının Yol Haritası

Sonraki haber

WhatsApp’daki Açık Casus Yazılımların Hedefi Oldu

İlginizi çekebilir