Yapay Zeka, Kritik Hastalıklar Karşısında Doktoru 48 Saat Öncesinden Uyarıyor

Yapılan son araştırmalara göre yapay zeka, hastanın olası böbrek kaybı yaşamasından 48 saat önce doktora uyarıda bulunarak önlem alınmasını sağlıyor.

Google’ın yapay zeka teknoloji üzerine çalışan markası DeepMind yeni gelişmeleri Nature dergisinde meraklılarla paylaştı. DeepMind’ın geliştirdiği yeni yapay zeka teknolojisi, akut böbrek yetmezliği tehdit seviyesine göre doktorları 48 saat önceden uyarıyor. Bu rahatsızlık sadece İngiltere’de her yıl 100.000 insanın hayatını olumsuz etkiliyor.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre her yıl milyonlarca insan, erken tespitle alınacak önlemler önüne geçilebilecek hastalıklara bağlı olarak hayatını kaybediyor. Bu hastalıklardan birisi olan akut böbrek yetmezliğinde hastanın böbreği aniden işlevini yitiriyor.

DeepMind, teknolojinin geliştirilmesi aşamasında  ABD Gazi İşleri Bakanlığı ile ortaklaşa bir çalışma yürütmüş. DeepMind ekibi, AI teknolojisini bakanlıktan elde ettiği elektronik sağlık kayıt verilerine uyguladı. Çalışmaların sonunda yapay zekanın akut böbrek yetmezliğini, hastalık kritik seviye ulaşmadan 48 saat önce bildirebildiği görüldü. Çalışmanın en önemli noktası, yapay zekanın 10 hastadan 9’unun diyalize ihtiyaç duyacağını doğru şekilde tespit etmiş olması. Benzer yapay zeka teknolojisinin gelecekte yaşamı tehdit edici enfeksiyonlara bağlı hastalık ve bozulmalara karşı da kullanılabileceği söyleniyor.

Total
1
Shares
Önceki haber

Japonya’da Uçan Araba Testleri Başarılı Oldu

Sonraki haber

Huawei Kendi İşletim Sistemine Sahip Telefonunu Bu Yıl Satışa Sunacak

İlginizi çekebilir