Yapay Zeka Sayesinde Kalp Krizleri Önceden Belirlenebilecek

Yapay zeka yardımıyla, kalp krizleri gerçekleşmeden tespit edilebilecek.
Flat line alert on a heart monitor – 3d render on detail pixelated screen

Oxford Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmalar, yapay zekâ ile geliştirilen teknoloji sayesinde, ölümcül kalp krizlerinin uzun zaman öncesinden belirlenebileceğini gösteriyor. 

Şu anda sebepsiz bir göğüs ağrısı şikayetiyle hastaneye giden kişilerin %75’i, yapılan taramalar sonucunda sıkıntı olmadığına karar verilerek, evlerine gönderiliyor. Bu şekilde geri gönderilen hastaların bir kısmında, takip eden yıl içerisinde kalp krizi vakaları görülüyor. Şu an kullanılan metotlar ile gelecek krizleri tespit etmenin bir yolu ise bulunmuyor. 

Oxford Üniversitesi araştırmacıları, olası kalp krizi vakalarını tanımlayacak yeni bir metot üzerinde çalışıyor. Bu sistem, yapay zeka desteği sayesinde, kendi kendine öğrenebilecek ve tecrübe kazanarak, gelecekteki kalp krizi riskini tespit edebilecek. 

Fat Radiomic Profile (FRP) adı verilen sistem, kalbe kan pompalayan yolları takip ederek, oluşabilecek herhangi bir hasarı veya kalp krizine sebep olabilecek işaretleri arayacak.  

Oxford Üniversitesi’nde görev alan Profesör Charalambos Antoniades, konu hakkındaki açıklamasında “Normal bir tarama yalnızca koroner arterlerin sıkışmasını tespit edebilirken, sıkışma olmaması kalp krizi olmayacağı anlamına gelmiyor.” diyor.  “Yapay zekanın gücünü kullanarak, kalp krizine sebep olacak sorunların profilini çıkarmayı başardık. Bu sayede, erkenden ortaya çıkan işaretleri fark edecek ve gerçekleşmelerini engelleyerek, birçok hayat kurtarabileceğimize inanıyoruz.”  

Ekip bu sistemi kurmak için, öncelikle kalp ameliyatı geçiren 167 hastadan alınan örnekleri, daha önce çektirdikleri CCTA taramaları ile karşılaştırıp, kalp çevresindeki özellikleri inceliyor. Ardından 5489 hastadan oluşan bir veri havuzu, FRP sistemine tanımlanıyor. Bu hastalardan 101 tanesi, CCTA taraması olduktan sonra kalp krizi geçirmiş kişilerden oluşuyor. Gerçekleştirilen testlerde, FRP sistemi, şu an klinik olarak kullanılan tekniklerin çok önünde bir performans sergilemeyi başarıyor. Ekip bu teknolojinin, gelecek yıl itibari ile kullanılmaya başlanmasını umuyor. 

Total
0
Shares
Önceki haber

Her Kan Grubu ile Uyumlu Yapay Kan Geliştirildi

Sonraki haber

Çağrı Merkezleri Derneği Tarafından Gerçekleştirilen 4. Takım Liderleri Zirvesi’ne Genç Yöneticilerden Yoğun İlgi

İlginizi çekebilir

Call Tracking’de Telefon Karlılık İçin Çalıyor

Tanıtım ve satış için büyük bütçeler ayıran şirketler, çağrı merkezi numaralarını paylaştığı kampanyalarına müşterilerin hangi kanallardan geldiğini tespit edemiyor. Bir sonraki kampanya için ise bütçe yönetimi doğru yapılamıyor. Digital Exchange’in uzmanı olduğu Call Tracking sistemi ise şirketlerin çağrı merkezleri numaralarına müşterilerin hangi çevrim içi ve çevrim dışı kanaldan geldiğini tam olarak tespit ederken, reklam bütçesinin doğru kullanılmasını sağlıyor. Aynı zamanda Call Tracking sistemiyle beraber çağrı merkezlerinin performansı artıyor, şirketlerin yaptığı satış miktarı yükseliyor, doğru reklam doğru müşteri potansiyeline ulaştığı için bütçe yeril yerinde kullanılarak şirketin kaynakları heba olmuyor.
Devamını oku

MP3 25 Yaşında!

90’ların ve 2000’lerin başında müziğe ulaşımda adeta devrim yaratan .mp3 formatı, 25 yaşına bastı. Bugün artık mp3’ü çok tercih etmesek de müziğin bugünkü şeklini almasında .mp3’ün payını herhalde kimse yadsıyamaz…
Devamını oku