Yapay Zeka Yardımı İle Yeni Bir Materyal Geliştirildi

Yapay zeka yardımıyla hem güçlü hem de hacmi küçülebilen malzeme dizaynları geliştirildi.

Delft Üniversitesi araştırmacıları hem çok güçlü hem de hacmi değiştirilebilen bir materyal geliştirdi. Bu malzemenin geliştirilmesi sırasındaki testlerin hepsi bir yapay zeka yardımıyla, hiçbir fiziksel test yapılmadan gerçekleştirildi.

Üniversitede görev alan Miguel Bessa hem güçlü hem de hacmi değişebilen bir malzemenin ne kadar işe yarar olacağını düşünerek başlattığı araştırmanın, yapay zekanın ne kadar önemli olduğuna dikkat çekiyor. “Yeni bir materyal dizayn etmek çok fazla teste ve deneme-yanılma yöntemine ihtiyaç duyuyor. Makinanın öğrenme yeteneği sayesinde en az deney ile yeni olasılıklar keşfetmek mümkün oluyor.”

Yapay zeka yardımıyla kırılgan bir malzeme, sıkıştırılabilir güçlü bir metamalzeme haline gelebiliyor

Yapay zeka yardımı ile çalışan Bessa şu ana kadar 2 farklı malzeme dizaynı geliştirdiğini söylüyor. Makro ölçekli olan tasarım maksimum sıkıştırılma-küçültülme yeteneğine sahip iken, mikro ölçekli olanı gücü ve sağlamlığı ile öne çıkıyor. Bu tasarımlar üzerindeki çalışırken belirli bir konsept belirleniyor ve yapay zeka yardımıyla farklı malzemeler üzerinde, çeşitli işlemlerin denemeleri yapılıyor.

Bessa buradaki en önemli şeyin geliştirilen malzeme değil, kullanılan yöntem olduğunu söylüyor. Makinaların öğrenme yeteneği sayesinde daha önce ulaşılamayan yerlere ulaşmanın mümkün olduğunu belirtiyor. “Yapay zeka size bir hazine haritası veriyor ve bilim insanlarının tek görevi bu haritayı takip ederek hazineyi keşfetmek.” Burada en önemli kısım ise yeterli veriye sahip olmak. Makinaya kayıtlı ne kadar fazla veri varsa, yapay zekanın ulaştığı sonuç da o kadar doğru oluyor.

Bessa veri tabanlı araştırmaların ve yapay zekanın kullanımının bilim için oldukça önemli olduğunu söylüyor. “Veri tabanlı bilim yeni keşiflere ulaşmamız için büyük bir fırsat ve geleceğin bize getirecekleri için çok heyecanlıyım.”

Kaynak: https://phys.org/news/2019-10-material-artificial-intelligence.html

Total
19
Shares
Önceki haber

Bilişim Zirvesi’19 20 Kasım’da Başlıyor

Sonraki haber

Apsiyon’un yeni Ürün Müdürü Erman Kaya oldu

İlginizi çekebilir