Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı
Redington reklamı

Yardım Çağrılarına Cevap Veren Paladin Drone’ları 1,3 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Acil durumlarda ölüm kalım anları saniyelere bağlı olabiliyor. Paladin Drones isimli girişim firması otonom drone’lar aracılığıyla acil yardım çağrıları ve yanıtları arasındaki süreyi asgari seviyeye indirmek istiyor.

Acil durum çağrıları, genelde panik anında gerçekleştiği için müdahale gerektiren bilginin yetersiz ve eksik oluşmasıyla sonuçlanabiliyor. Yetersiz bilgi ise acil vakaya geç müdahale edilmesine; bu sebeple can güvenliği ve ekonomik zarar tehdidinin artmasıyla sonuçlanıyor.

Acil vakalarda müdahalenin daha erken ve doğru yapılabilmesini hedefleyen Paladin Drones girişimi, olayın gerçekleştiği noktaya ulaşarak müdahale öncesi gerekli verileri toplamayı ve kolluk güçlerine haber etmeyi hedefliyor. Örneğin yangının yaşandığı bir bölgeye giden Paladin drone’ları vakanın tam konumunu, çevrede tehlike altında olan yapıların varlığını veya yangını körükleyecek nesnelerin tespitini sağlıyor. Bu bilgiler ışığında olay yerine ulaşan itfaiye görevlileri, doğrudan canların kurtarılması ve tehdit altındaki alanların korunmasına yönelik müdahalede bulunabiliyor.

Şirketin kurucularından CEO Divyaditya Shrivastava bu girişim fikrini komşusunun, müdahalede geç kalınmasıyla yanan evi ile ilgili itfaiye görevlileriyle gerçekleştirdiği konuşma sonrasında düşünmüş. Acil yardım çağrılarında geç müdahalenin %70 oranında yetersiz müdahaleden kaynaklandığını öğrenen Shrivastava, bu oranın çok büyük bir problemi beraberinde getirdiğini dile getiriyor.

Paladin Drone teknolojisi içerdiği yazılım avantajlarıyla yardım çağrısını ilk yanıtlayanlara net avantajlar sunmayı hedefliyor. Acil duruma müdahalenin 8 ila 15 dakika sürebildiği Amerika’da, Paladin destekli drone’lar olay yerine 30 ila 90 saniye arasında ulaşabiliyorlar.

Drone’ların gözlemleme yeteneği gizlilik haklarının da gündeme taşınmasına sebep oluyor. Ancak Paladin yerel, eyalet ve federal hükümetle ortaklaşa çalışarak Paladin Drone’larının sadece acil durum vakalarında kayıt alarak veri toplayacağı konusunda güven kazanmayı amaçlıyor.

Kaynak: TechCrunch

Total
5
Shares
Önceki haber

Domino’s, Pizzaların Kalitesini Yapay Zekaya Emanet Ediyor

Sonraki haber

Tamamen Doğal Malzemeden Kulaklık Üretildi

İlginizi çekebilir

Picus Yeniden Gartner Raporunda Yer Aldı

“Market Guide for Vulnerability Assessment” raporunda BAS (Breach and Attack Simulation) çözümlerinin zafiyet yönetimi süreçlerinde kritik bir rol oynamaya başladığını vurgulayan Gartner, daha önce “Cool Vendor” olarak tanımladığı ilk Türk şirketi Picus Security’yi bu alanın en önemli oyuncuları arasında gösterdi.
Devamını oku