Yardım Çağrılarına Cevap Veren Paladin Drone’ları 1,3 Milyon Dolar Yatırım Aldı

Acil durumlarda ölüm kalım anları saniyelere bağlı olabiliyor. Paladin Drones isimli girişim firması otonom drone’lar aracılığıyla acil yardım çağrıları ve yanıtları arasındaki süreyi asgari seviyeye indirmek istiyor.

Acil durum çağrıları, genelde panik anında gerçekleştiği için müdahale gerektiren bilginin yetersiz ve eksik oluşmasıyla sonuçlanabiliyor. Yetersiz bilgi ise acil vakaya geç müdahale edilmesine; bu sebeple can güvenliği ve ekonomik zarar tehdidinin artmasıyla sonuçlanıyor.

Acil vakalarda müdahalenin daha erken ve doğru yapılabilmesini hedefleyen Paladin Drones girişimi, olayın gerçekleştiği noktaya ulaşarak müdahale öncesi gerekli verileri toplamayı ve kolluk güçlerine haber etmeyi hedefliyor. Örneğin yangının yaşandığı bir bölgeye giden Paladin drone’ları vakanın tam konumunu, çevrede tehlike altında olan yapıların varlığını veya yangını körükleyecek nesnelerin tespitini sağlıyor. Bu bilgiler ışığında olay yerine ulaşan itfaiye görevlileri, doğrudan canların kurtarılması ve tehdit altındaki alanların korunmasına yönelik müdahalede bulunabiliyor.

Şirketin kurucularından CEO Divyaditya Shrivastava bu girişim fikrini komşusunun, müdahalede geç kalınmasıyla yanan evi ile ilgili itfaiye görevlileriyle gerçekleştirdiği konuşma sonrasında düşünmüş. Acil yardım çağrılarında geç müdahalenin %70 oranında yetersiz müdahaleden kaynaklandığını öğrenen Shrivastava, bu oranın çok büyük bir problemi beraberinde getirdiğini dile getiriyor.

Paladin Drone teknolojisi içerdiği yazılım avantajlarıyla yardım çağrısını ilk yanıtlayanlara net avantajlar sunmayı hedefliyor. Acil duruma müdahalenin 8 ila 15 dakika sürebildiği Amerika’da, Paladin destekli drone’lar olay yerine 30 ila 90 saniye arasında ulaşabiliyorlar.

Drone’ların gözlemleme yeteneği gizlilik haklarının da gündeme taşınmasına sebep oluyor. Ancak Paladin yerel, eyalet ve federal hükümetle ortaklaşa çalışarak Paladin Drone’larının sadece acil durum vakalarında kayıt alarak veri toplayacağı konusunda güven kazanmayı amaçlıyor.

Kaynak: TechCrunch

Total
17
Shares
Önceki haber

Domino’s, Pizzaların Kalitesini Yapay Zekaya Emanet Ediyor

Sonraki haber

Tamamen Doğal Malzemeden Kulaklık Üretildi

İlginizi çekebilir

Ekin Smart City Solutions Röportajı: “ABD Pazarının Liderliği İçin Çalışıyoruz”

Akıllı şehir uygulamaları, trafik ihlallerini yüzde 100 yakalayan görüntü sistemleri ve şehir mobilyaları alanında öncü firma Ekin Smart City Solutions Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, teknoloji devlerinin yarıştığı ABD’de pazarında öncü olmak istediklerini söyledi. Ekin “Oraya yön vermek, teknolojinin lideri ve yenilikçisi olduğumuzu herkesin kabul etmesini istiyor ve çalışıyoruz” dedi.
Devamını oku