Yemeklerde Bakteriyi Tespit Edebilen Biyosensör Geliştirildi

Biyosensör teknolojisi, gıda ürünleri satan perakendecilere ve denetlemecilere Salmonella gibi gıda tehlikeleri hakkında daha erken uyarı vererek, halk sağlığının kontrolü için önlem alınmasını sağlayabilir.

Yeni geliştirilen bir biyosensör, gıda üreticilerinin görünmez tehlikeler olan bakterilere karşı önceden önlem almaları konusunda uyarıda bulunabiliyor. Sadece Amerika’da her yıl 48 milyondan fazla insanın yemek kaynaklı hastalıklara yakalandığı belirtilirken, biyosensörün, bakteri üremiş gıdaların tespitinde önemli bir adım olduğu söyleniyor.

Missouri Üniversitesi Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimi Profesörü Mahmoud Almasri, kullanılan mevcut test düzeneklerinin Salmonella yönünden pozitif gıdaların tespitinde kullanıldığını ve bakteri tespitinin sonuçlandırılabilmesi için bir ila beş günlük bir bekleme süresi olduğunu belirtti. Ancak geliştirilen yeni yöntemle sadece birkaç saat içerisinde sonuç almak mümkün hale geliyor.

Biyosensörün testi için araştırmacılar tavuk ve hindi gibi kanatlı hayvan etleri üzerinde bazı çalışmalar gerçekleştirmiş. Biyosensör için hazırlanmış özel bir sıvı ile kaplanan gıda ister çiğ olsun isterse yenmeye hazır, Salmonella ve benzeri bakterilerin tespiti sağlanabiliyor. Normalde çok daha uzun mesai isteyen tespit süreci sadece birkaç saat içerisinde gerçekleşerek hem gıda ürünleri operasyonunun daha verimli sağlanmasını hem de buna bağlı ücretlerin düşürülmesini mümkün kılıyor.

Araştırmacılar bir sonraki aşama olarak biyosensörü ticari alanda deneyeceklerini, bu yeni cihaz sayesinde endüstride gıda üretiminin daha güvenli hale geleceğini açıkladı.

Total
0
Shares
Önceki haber

Kişisel Verileri Koruma Yasaları Ağırlaşıyor

Sonraki haber

İleri Teknoloji Çözümlerle Depolarda Üst Düzey Güvenlik

İlginizi çekebilir