Yeni Dolandırıcılık Tekniği Kullanan Telefon Uygulamaları Şarjınızın Hızla Tükenesine Sebep Oluyor

Google Play’de 1,5 milyon kez indirilen uygulama kullanıcıların göremeyeceği reklamlar yükleyerek telefon batarya ömrünü azaltıyor ve cihazın yavaşlamasına sebep oluyor.

Araştırmacılar, 1,5 milyondan fazla kullanıcı tarafından indirilmiş iki Google Play uygulamasının kullandığı yeni dolandırıcılık tekniği sebebiyle telefon batarya ömrünü hızla tükettiği ve cihazların yavaşlamasına sebep olduğunu ortaya koydu.

Bir not defteri uygulaması olan Idea Note ve bir fitness uygulaması olarak öne çıkan Beauty Fitness, neredeyse 1 yıldır uygulamaları aracılığıyla sahtekarlık gerçekleştiriyormuş. Durumu fark eden güvenlik uzmanlarının uyarısıyla, Google bu uygulamaları yayından  kaldırdı.

Yeni keşfedilen dolandırıcılık taktiğinde telefona indirilen uygulama içindeki reklamlar kullanıcının göremeyeceği şekilde telefona yerleşiyor ve bildirim gelmiş gibi davranıyor. Bildirime tıklayan kullanıcı kendisi görmese de bir reklam açmış oluyor. Kullanıcı bunu fark etmese bile reklam gösteren uygulama bu sayede para kazanıyor.

Dolandırıcılığı fark eden Symantec güvenlik şirketi yetkilileri bu tarz uygulamaların telefonların batarya ömrünü azalttığını, mobil veri kullanımını arttırdığını ve aynı zamanda cihazın çalışma performansını yavaşlattığını dile getirdi. Uygulamanın geliştiricileri ise konu hakkında hiçbir açıklamada bulunmadı.

Kaynak: ArsTechnica

Total
0
Shares
Önceki haber

MIT’in Geliştirdiği Robot Benzeri İplik, Beyinde Ameliyatı Kolaylaştırıyor

Sonraki haber

ToF Kamera Nedir? Hangi Telefonlar Bu Sensöre Sahip?

İlginizi çekebilir