Yeni Huawei Telefonu, Android İşletim Sistemi Kullanamayacak

Dünyanın en büyük telefon üreticilerinden Huawei, Amerika ile yaşanan ticari gerginlik sonrasında satışa sunacağı ilk yüksek teknoloji telefonunda Android işletim sistemi içermeyecek.

Akıllı telefon pazarında ikinci sırada yer alan Huawei, 18 Eylül tarihinde Münih’te gerçekleşecek bir sunumla yeni Mate 30 serisi telefonlarını tanıtacak. Ancak Amerikan teknolojilerine erişimde ticaret yasağı sürecinde gelişim süreci sürdürülen üst düzey teknolojiyle donatılmış Mate 30’un Google’ın işletim sistemi Android ve Google teknolojileriyle üretilmiş Google Maps gibi yazılımları içermeyeceği söyleniyor. Ancak firma yine de telefonu satışa sunmayı hedefliyor.

Geçtiğimiz Mayıs ayı ortalarında Amerikan Başkanı Donald Trump’ın ticaret yasağı getirmesi sonrasında piyasaya sürülecek Huawei’nin ilk amiral gemisi olacak Mate 30, 5G teknolojisine odaklanıyor.

Ticari yasağın kaldırılmış olmasına rağmen yasağın etkileri devam ediyor. Reuters tarafından yapılan habere göre ABD Ticaret Departmanına, Huawei’ye teknoloji satmak isteyen kuruluşlardan 130’dan fazla başvuru gelmiş durumda. Ancak bu başvuruların hiç birisi onay alabilmiş değil.

Huawei, Android’in açık kaynak kodlu versiyonunu kullanabilir.  Ancak Google’ın uygulamalarını Avrupa’da kullanabilmek için Huawei’nin teknoloji devi Google’a lisans ücreti ödemesi gerekiyor.

Huawei bu ayın başında kendi mobil işletim sistemi Harmony’i duyurmuştu. Ancak firma bu işletim sisteminin Android’e rakip olarak geliştirilmediğini ve daha çok nesnelerin interneti (IoT) cihazlarında kullanılmasının planlandığını açıklamıştı.

Bu şartlar altında 18 Eylül’de tanıtılacak yeni Matte 30 serisine ait detayları merakla bekliyoruz.

Total
1
Shares
Önceki haber

Whole Foods CEO: “Bitkisel Et Sağlıklı Değil”

Sonraki haber

Akıllı Beyaz Eşyalar, Yanlış Kullanımda Ev Sahiplerini Uyaracak

İlginizi çekebilir

Teleperformance Türkiye, Yeni Yatırımlarla Büyümeye Devam Ediyor

Dünyanın lider müşteri ve deneyim yönetimi dış kaynak hizmet sağlayıcısı Teleperformance, Türkiye’de yeni lokasyon yatırımlarıyla büyümeye devam ediyor. İstanbul’daki 2 ayrı kampüsü, Uşak, Antalya ve Balıkesir’in ardından Diyarbakır ve İzmir ofislerini de faaliyete geçiren şirketin son bir yılda yarattığı istihdam yüzde 60 arttı.
Devamını oku