Yeni Kan Testi Sistemi ile 50 Farklı Kanser Tipi Teşhis Ediliyor

Makine öğrenimi kullanan sistem fark edilmesi zor kanser tiplerinin tespitinde de öne çıkıyor.

Dana-Farber Kanser Enstitüsü ve Harvard Tıp Fakültesi ortaklığında geliştirilen yeni kan testi DNA temelli olarak tümör oluşumlarını saptayabiliyor. DNA’da metilasyon değişikliği olarak bilinen kimyasal değişiklikleri takip eden sistem 50’den fazla kanser tipini erken aşamada teşhis edebiliyor. Bu sayede kişinin sadece kanser hastalığı tespiti gerçekleşmiyor, aynı zamanda hangi tip kanser olduğu da öğreniliyor.

Bilim insanları, makine öğrenimine sahip yapay zekayı kanserin DNA’da meydana getirdiği kimyasal değişimleri içeren bir veri tabanı ile beslemişler. Kanser hastaları ve sağlıklı insanlardan oluşan 3,052 vakadan aldığı verilerle yapay zeka metilasyon hareketliliğinin hastaya veya kanser tipine göre nasıl değiştiğini öğrenmiş.

Yapılan testlerde yapay zeka sistemin kanserli olmayanların yüzde 1’inden daha azının sistem tarafından hastalığa sahip olarak yanlış tanımlandığını gösteriyor. Şu an için kanser tipini teşhiste %44 oranında bir başarı sergileyen yapay zekanın sadece kanserli hastalar değil genel hastalarda uygulandığında aynı başarıyı ne oranda koruyabileceği ise henüz netlik kazanmış değil.

Yolun henüz başında

Kanserin evresine bağlı olarak tespitte daha verimli sonuçlar veren makine öğrenimi sistemi, örneğin birinci evrede %18’lik bir teşhis başarısı sergilerken, iler dördüncü evre kanserde bu oran %93’e kadar yükseliyor. Örneğin sistem birinci evre pankreas kanserini %63 oranıyla doğru biçimde tespit ederken, dördüncü evrede %100’lük bir doğruluk oranı sunuyor.

Araştırmacılar sonuçları heyecan verici olarak yorumlarken, kan testinin kanserin gözlemlenmesinde yeni bir metod olabileceğini vurguluyor. Henüz erken aşamalarında olan yeni kanser teşhis sisteminin gelişmesi, gerçek kanser senaryolarında nasıl kullanılabileceği konusunda çalışmaların genişletilmesi bekleniyor.

Kaynak

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite