Yeni Nesil Tehditlere Karşı Yeni Nesil Çözüm: Bütünleşik Güvenlik Platformları

Yarının dünyasına hazır olmak isteyen kurumların, farklı türden saldırılara doğru ve etkin çözümlerle karşı koyabilmeleri gerekiyor. Forcepoint Türkiye, Rusya, CIS Bölge Direktörü Levent Turan siber güvenlikte bütünleşik platformlara duyulan ihtiyacı kaleme aldı.

Teknolojinin gelişimiyle hayatın her alanında yaşanan dijital dönüşüm, risklerin ve olası saldırıların da kendilerine yeni açıklar bulması anlamına geliyor. Dijitalleşmenin hızına paralel gelişen risk ve tehditlere geleneksel güvenlik yöntemleriyle cevap vermek ne yazık ki mümkün değil. Yüksek teknolojiyle donatılmış organize saldırılara karşı, tek taraflı bir savunma yetersiz olacaktır. Fidye yazılımdan veri sızıntılarına kadar tüm zafiyet noktalarını kapatan kapsamlı bir çözüme ihtiyaç duyuluyor.

Bu noktada ise devreye bütünleşik platformlar giriyor. Farklı ekranlar üzerinden yönetilebilen, riske uyarlanabilir ve sürekli kendini yenileyebilen bütünleşik bir güvenlik platformunda oluşturulmuş etkin bir savunma mekanizması, riskleri doğru analiz ederek, kurumların çalışma ritmini sekteye uğratmadan görevini yerine getiriyor.

Her zaman, her yerde güvenliğe hâkim olun

Bulut bilişim, sağladığı esneklik ve verimlilik, zaman ve mekân bağımsız çalışma imkânı ve düşük maliyetli olması gibi sebeplerle kurumların tercih ettiği yükselen bir teknolojik trend. Ancak bulut bilişime geçiş sürecinin kontrolsüz gerçekleşmesi beraberinde ortaya büyük bir güvenlik açığı çıkabilir.

Kurumların veri, kullandığı uygulamaları ve iş süreçlerinin buluta güvenle taşınması yanı sıra bulut tabanlı bir güvenlik çözümleri de üretilmesi gerekiyor. Nitekim bulutun tüm avantajlarından yararlanmak için, şirketlerin güvenlik altyapılarının uçta uca yenilenmesi ve riskler karşısında kendi kendini güncellemesi şart.

Dinamik Sınır Koruma (Dynamic Edge Protection) gibi çözümler, öncelikli olarak şirketlerin ağ ve güvenlik yapılarını dönüştürmeleri için ideal bağlantı imkanları sağlıyor. Bundan sonraki süreçte makine öğrenimi ve yapay zekâ gibi ileri düzey teknolojileri kullanan tehditlere karşı her yerden erişilebilen, bu erişim için güncelleme veya bir başka donanıma ihtiyaç duymayan riske uyarlanabilir bir güvenlik anlayışı sunuyor. Böyle bir güvenlik sistemi ancak farklı üreticiler arasında kurulan entegrasyon ve ekosistemin ortak hareketiyle mümkün olabilir. Güvenlik konusunda kendi kategorilerinde uzman markaların oluşturduğu bir entegre ekosistem, güçlü saldırılar karşısında çok daha dayanıklı bir yapı sergileyecektir.

Forcepoint’in bu entegrasyonu sağlayan çözümüne Bütünleşik Güvenlik Platformu diyoruz. Şirketlerin sahip olduğu veriyi, kullandığı uygulamaları ve kendi iş süreçlerini bulut üzerine güvenli bir şekilde taşımasını sağlayan Forcepoint Bütünleşik Güvenlik Platformu, dijital dönüşümün daha hızlı ve güvenli gerçekleşmesini sağlıyor. Forcepoint yeni bütünleşik güvenlik platformuyla şirketlerde siber güvenlikten sorumlu idarecilerin en çok ihtiyaç duyduğu bütünleşik ve bulut tabanlı güvenlik çözümlerini uygun bir dağıtım modeliyle sunuyor. Bu yeni yaklaşım sayesinde kurumlar, son kullanıcıların dijital faaliyetlerinin kendilerine karşı oluşturduğu riske göre uygulanan hassas güvenlik kontrollerinden yararlanabiliyor. Bu şekilde güvenlik operasyonları daha etkili ve verimli hale geliyor. Yeni bütünleşik güvenlik platformuyla birlikte güvenlik yöneticileri, tüm güvenlik sistemi için gereken politikaları tek noktadan belirleyip uygulayabiliyor ve bunu takip edebiliyor. Böylece yönetim noktası ürünlerindeki açıklar ve fazlalıklar ortadan kalkıyor.

Kaleme alan
Levent Turan
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Levent Turan