Yeni Normalde Güvenli ve Temassız Geçiş İhtiyacı “Yüz Tanıma” Teknolojilerini Öne Çıkardı

Pandemiyle birlikte kullanımı artan yüz tanıma teknolojileri, havaalanı, AVM ve plazalar gibi insan trafiğinin yoğun olduğu yerler, güvenlik seviyesi yüksek fabrika ve tesisler için ideal bir çözüm sunuyor. Hızlı ve güvenli doğrulama özelliği sayesinde giriş ve çıkışlar için etkin olarak kullanılıyor. Bu teknoloji sayesinde yeni normalde insanların maske ve ateş kontrolü de yapılabiliyor. Temassız erişim özellikleriyle günümüzün en önemli sorunlarından biri haline gelen hijyen konusuna da çözüm getiriyor.

Yüz tanıma teknolojisi kullanıcılarla herhangi bir temasa ihtiyaç duymadığı gibi hızlı tanımlama ve doğrulama sağlıyor. Yüz tanıma çözümü, gelişmiş yüz tanıma algoritması, güçlü şifreleme özelliği ve kamera bağımsız yapısıyla kullanıcılarına büyük avantaj sağlıyor.

Havaalanı, AVM ve plazalar gibi insan trafiğinin yoğun olduğu yerler, güvenlik seviyesi yüksek fabrika ve tesisler için ideal bir çözüm sunuyor. Bu teknolojiler, Covid-19 sürecinde insanların maske takıp takmadıklarını kontrol etmek ya da ateş ölçmek için de kullanılmaya başlandı.

Hijyen sorununu çözüyor

Biyometrik geçiş kontrol sistemleri arasında yer alan yüz tanıma teknolojileri, temassız erişim özellikleriyle salgında en önemli sorunlardan biri haline gelen hijyen sorununa da çözüm oluyor. Çalışanlar ve ziyaretçiler daha önce sisteme tanıtılan yüz bilgileri sayesinde herhangi bir yere dokunmadan sadece birkaç saniyede giriş-çıkış yapabiliyor. 

Sensormatic Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu, yüz tanıma çözümlerinin temassız, daha hijyenik bir kimlik doğrulama aracı olarak kullanımının yaygın hale geldiğini söyledi. Yüz tanıma teknolojilerinin, kameraların ve tarayıcıların birçok çeşidi olduğunu belirten Yelkencioğlu, “Bu ürünleri hem kartlı geçişlerde hem video analizlerde kamera üzerinden ve biyometrik terminal dediğimiz geçiş terminalleri üzerinden de kullanabiliyoruz” dedi.

Sensormatic Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu

Veriler üç boyutlu derinlikle alınıyor

Yüz tanıma teknolojilerinde veriler canlılık testleriyle alınıyor. Bu test cihazın içerisinde bulunan algoritmalarla yapılıyor. Cihaz gelen kişinin canlı olduğuna karar verdikten sonra yüz verilerini almaya başlıyor. Bu verileri kendi içerisindeki algoritmada eşleşmiş kişiyle karşılaştırıyor ve eşleşmesi halinde kişinin geçişine izin veriyor. Tüm bu işlemler, bir saniyenin altında çok hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Veriler üç boyutlu derinlikle alındığı için cihazı aldatmak da mümkün olmuyor.

Kartlı geçişe entegre edilebiliyor

Yüz tanıma teknolojilerinin son derece hızlı geliştiğinin altını çizen Yelkencioğlu, “Bir cihazla hem yüz tanıma hem parmak izi hem de kartlı geçiş yapılabiliyor. Bu cihazları mevcutta bulunan kartlı geçişlere de entegre edebiliyorsunuz, sıfırdan bir sistem de oluşturabiliyorsunuz.” diye konuştu. 

Her ihtiyaca göre yüz tanıma çözümü

Pelin Yelkencioğlu’nun verdiği bilgiye göre farklı ihtiyaçları karşılamak için farklı yüz tanıma çözümleri bulunuyor.  Örneğin; geçiş yapacak kişi sayısı önemli kriterler arasında yer alıyor. Proje gereksinimlerine göre ürünler entegre edilerek kullanıcılara sunuluyor. Aynı zamanda çoklu lokasyonlu bir müşteriyse tek merkezden yüz tanıma terminalleri yönetilebiliyor.

Birçok platformdan tarama yapılabiliyor

Yüz tanıma platformu ise kameradan aldığı görüntüde yer alan yüzlerin analizini yapıyor. Her kişiye ait yüzü 256 basamaklı, değiştirilemez bir kodla tanımlıyor. Tanımlanan yüzler, kurumların standartları çerçevesinde canlı kayıt üzerinden ya da geriye dönük olarak aranabiliyor.  Taranan görüntü kaynağının yalnızca güvenlik kameralarından gelen görüntüler olmasına gerek bulunmuyor. Akıllı telefonlar, kameralar veya YouTube gibi platformlarda bulunan videolar sisteme yüklenerek de tarama yapılabiliyor. Yüz Tanıma Yazılımı, gelişmiş algoritması ile bu videolardaki yüzleri inceliyor ve daha önce kurum tarafından hazırlanmış bir kara liste olması durumunda, bu listedeki kişileri tespit ederek uyarı verebiliyor. Şirketin ya da kişinin kendi server’ında kurduğu sistem üzerinden çalışıyor.

Listeleme imkanı sunuyor

Yüz tanıma çözümleri, kişi ya da grup bazında listeleme imkanı sunuyor.  Bu kapsamda beyaz ve kara liste olmak üzere farklı listeler oluşturulabiliyor. Örneğin, kara listeye kaydedilmiş bir fotoğrafın tarama sırasında tespit edilmesi durumunda sistem otomatik olarak ilgili operatöre uyarı veriyor. Bu uyarılar, kullanıcının isteği ve ihtiyacı doğrultusunda sesli pop-up, sessiz pop-up ya da sadece log bildirimi olarak verilebiliyor. Beyaz Liste ise daha çok alan güvenliğinde öne çıkıyor. Örneğin, laboratuvarlar, özel depo ya da ofis gibi alanlara giriş için özel olarak yetkilendirilen kişiler bu listeye ekleniyor. Liste dışı birinin bu alanlara giriş yapmayı denemesi durumunda sistem yine gerekli uyarıları veriyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

Acer, “Para ile Satın Alınamayacak” Eşsiz Bir Deneyimin Ödül Olarak Sunulduğu Predator Sim Racing Cup 2021’i Başlatıyor

Sonraki haber

Micro Focus Üç Ürün Grubuyla IT Central Station Peer Ödülleri’ni Kazandı!

İlginizi çekebilir