Yeni Ürün Yöneticilerimiz: Müşteriler

İletişimin en etkin olduğu çağdayız. Sosyal medya ve online marketlere bırakılan görüşler, tüketicilerin fikirlerini önemli ölçüde değiştiriyor. Ancak müşterilerle kurulan başarılı iletişim yalnızca müşteri memnuniyetini ve sadakatini etkilemez; ürünlerimizi farklı bir perspektiften görme ve onları son kullanıcının ihtiyaçları dahilinde yenileme şansı tanır.

Teknoloji haberlerinde her gün bir başka “ilk” ile karşılaştığımız, inovasyonun profesyonel işlerden günlük rutinlere kadar hayatımıza yeni çözümler kattığı bir dönemdeyiz. Firmalar, hız kesmeksizin yol alan teknolojik gelişmelerden faydalanarak stratejilerine yön veriyor ve ürün kataloglarını şekillendiriyor. Ancak en az gelişen teknoloji kadar firmaların çalışmalarına yön veren bir ilham kaynağı daha var: müşteriler!

Ürününüz, hedeflediğiniz deneyimi sunuyor mu?

Ürününüz dönemin trend teknolojilerini benimsemiş ve son kullanıcı için yenilikçi çözümler sunmayı hedeflemiş olabilir. Ancak ürün geliştirme sürecinin tüm aşamaları sadece tek bir açıdan yorumlandığında sonuç hüsran olur. Örneğin; etkileşim tuşlarının aslında kullanışsız bir yere konumlanması veya kullanıcı arayüzünün karmaşası yüzünden, sunmaya çalıştığınız yenilikçi çözümlere müşteri yabancılık çekebilir. Bu noktada tüketicinin geri bildirimleri, ürününüzün geliştirme sürecinde gerçekleştirmiş olabileceğiniz tüm test aşamalarından daha etkin bir fayda sağlar. Anker olarak dünyanın en büyük online alışveriş platformu olan Amazon’da kendi klasmanında birinci sıradaki yerimizi, müşterilerimizin bize verdiği ilhama borçluyuz.

Dijital mağazalar, sosyal medya veya geri dönüş odaklı web siteleri gibi kaynaklardan müşterilerin oluşturduğu geri dönüşleri takip etmek, ürününüz veya yaptığınız işte neyin daha faydalı olabileceğini bulmanızda önemli bir rehber görevi görüyor. Müşterilerle kuracağınız başarılı iletişim dili sadece mutlu ve sadık tüketici toplulukları oluşturmaz. Son kullanıcının ürününüz hakkında neyi beğenip, beğenmediği göz önünde bulundurularak geleceğin teknolojilerini ürünlerinize nasıl yansıtmanız gerektiğini anlayabilirsiniz.

Markanıza farklı bir pencereden bakma şansı

Kendi işinize içerden baktığınızda operasyonel faaliyetler, servis hizmetleri veya ürünlerinizin durumu hakkında eksik bulmakta zorlanabilirsiniz. Nitekim işlerin ortasında olmak, problemleri araştırırken kimi zaman bir dezavantaja dönüşebilir. Müşteri geri dönüşleri olası sıkıntıları fark etmeniz için işinize farklı bir pencereden bakma şansı verir. Bu yüzden son kullanıcıya ait fikirleri toplamak, başarılı bir müşteri deneyimi sağlamanın yanında doğru konumlandırılmış ürünlere imza atmanın da önemli bir yolu.

Bir ürün hakkında en fayda sağlayıcı yorumları, o ürünü gerçekten sunduğu çözümler için kullanan insanlardan alabilirsiniz. Eğer markalar, tüketicilerin seslerine kulak verip, bir ürünün geliştirilme sürecindeki yol haritasını buna göre oluştururlarsa, ortaya müşterilerin gerçekten de almayı isteyecekleri ve sonucundan memnun ayrılacakları bir ürün çıkacaktır. Hangi ürünlerinizden memnunlar? Ürünlerinizin hangi özelliklerini övmüşler? Hangi noktalarını verimsiz bulmuşlar? Müşteriler artık sadece müşteri değiller, ürün yelpazenizin verimli yönde genişlemesine fayda sağlayan birer uzmanlar.

Müşteri geri dönüşlerine kulak veren firmalar, son tüketicinin tecrübelerine üretim sürecine etki edecek kademede değer verirlerse, pozitif yorumların arttığına ve marka değerinin güçlendiğine şahit olacaklardır. Bu etki, ürün satın alacak yeni müşterilerin kararını olumlu yönde değiştirerek, teknolojiyi fayda sağlayacak biçimde kullanan ürünler tasarlanmasına vesile olacak ve sizi pazardaki rakiplerinizden birkaç adım öne çıkaracaktır.

Total
1
Shares
Önceki haber

2050 Yılında Tüm Enerji İhtiyacımızı Güneşten Karşılayacağız

Sonraki haber

Kripto Para Hırsızı Basit Şifreleri Tahmin Ederek 54 Milyon Dolar Çaldı

İlginizi çekebilir

Evde Kal Döneminde Hobilerin Mimarı 3D Yazıcılar Olacak

Evde kal dönemleri geri gelirken, uzman psikologlar bireylerin mutlaka birer hobi edinmesini öneriyor. Bu noktada 3D yazıcılar, hobi edinmek için biçilmiş kaftan. Kişinin yaratıcılığını geliştirmesi için birçok imkan sunan 3D yazıcılar sayesinde betonla çevrilmiş şehirlerde balkonlar için verimli birer seraya dönüşüyor. Yine 3D yazıcı ile klasik otomobillerden, savaş ve yolcu uçaklarına kadar çocukların ve yetişkinlerin hayalini kurduğu oyuncaklar üretilebiliyor. Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, 3D yazıcılarla edinilen hobilerin hem eğlendirici hem de diğer hobilere göre daha ekonomik olduğunu belirterek, “Kişinin yaratıcılığının sınırlarını keşfetmesi, hayalinin gerçeğe dönüştüğünü görmesi için 3D yazıcılar bugün hepimize çok büyük ve değerli imkanlar sunuyor. Bir uzay gemisi maketini 3D yazıcıda basmak, onu satın almaktan çok daha daha ucuz ve kaliteli”, bilgisini verdi.
Devamını oku