Yerelleştirmeyi Kolaylaştıran Lokalise 6 Milyon Dolar Yatırım Desteği Aldı

Uygulama, web sitesi ve oyunların yerelleştirilmesini kolaylaştıran Lokalise uygulaması 6 milyon dolar yatırım aldı.

Litvanyalı girişimciler tarafından yazılım servisi (software-as-a-service) olarak geliştirilen Lokalise, ürünlerin farklı bölgelerde boy göstermesini kolaylaştırmak için yerelleştirmeye yardımcı oluyor. İş akışını hızlandırmayı amaçlayan Lokalise, uygulama, web site ve oyunların yazılı dillerini istenilen bölge diline hızlıca uyarlayabiliyor.

Lokalise CEO’su Nick Ustinov, yerelleştirmede halen popüler olarak Excel ve Google Sheets kullanıldığını belirtirken, ardından şirket içi araçların öne çıktığını dile getiriyor. Lokalise uygulamasının tüm amacı yerelleştirme sürecini hızlandırmak. Süreçte markalar dilerse dil dosyalarını elle sisteme girebilecekken, dilerlerse GitHub ya da GitLab aracılığıyla otomatik halde yükleme sağlayabilecekler.

Markalar, ürünlerinin yerelleştirilmiş hallerini Lokalise’ın web sitesi aracılığıyla cümle cümle görebiliyor ve gerekli düzenlemeler sağlıyor. Arayüzü sayesinde Lokalise grup çalışmalarını desteklemesiyle de öne çıkıyor.

Çevirmen ekibi olmayan küçük şirketler için Google Translate ya da pazarda bulunan diğer profesyonel çevirmen programlarını sisteme entegre edebilen Lokalise, bariz hataları belirlemede yardımcı olacak bazı yazım ve dil bilgisi kuralları özelliklerini de sisteminde barındırıyor.

Lokalise’ın, aralarında Revolut, Yelp, Virgin Mobile ve Notion’ın da yer aldığı 1.500 müşterisi bulunuyor ve yıllık olarak 4 milyon dolar gelir sağlıyor.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite