YouTube, Çocuk Gizliliği Yasalarını İhlal Ettiği için 170 Milyon Dolar Para Cezasına Çarptırıldı

Çocukların verilerini koruma yasası kapsamında Amerikan tarihinin en büyük cezası verildi.

İnternet devi Google’ın popüler video paylaşım sitesi YouTube, Amerikan Federal Ticaret Komisyonu tarafından, yasal olmayan yollarla çocuklara ait kişisel verilerin elde edilmesi sebebiyle 170 milyon dolar cezaya çarptırıldı.

Yapılan açıklamaya göre Google ve YouTube, FTK’ya 136 milyon dolar, New York eyaletine ise Çocuklar’ın Çevrimiçi Özelinin Korunması Yasası ihlali dolayısıyla 34 milyon dolar ödeyecek. Yetkililer cezanın 1998 yılında onaylanan yasa sebebiyle ödenen en büyük ceza miktarı olduğunu dile getirdi.

New York Başsavcısı Letitia James konuya ilişkin açıklamasında Google ve Youtube’un reklamlardan gelen gelirin kesilmemesi için kasıtlı olarak küçük çocuklara dair verileri yasadışı olarak izlendiğini ve yayınladığını dile getirdi: “Bu gibi şirketler güçlerini kötüye kullanarak çocukları riske sokuyor.”

Mahkeme tarafından yapılan araştırmada video paylaşım platformu YouTube’un, Hasbro ve Mattel markalarına 6-11 yaş aralığı çocuklara erişme konusunda kendisini “lider” olarak tanıttığı ortaya çıktı. Bir başka araştırma sonucunda ise YouTube’un bir reklam firmasına 13 yaşından daha büyük kullanıcıları olmadığını söylediği kanıtlandı.

Total
7
Shares
Önceki haber

419 Milyon Facebook Kullanıcısının Telefon Numarası İnternete Sızdı

Sonraki haber

Apple Music, Web Tarayıcısına Geldi!

İlginizi çekebilir