YouTube, Çocuk Gizliliği Yasalarını İhlal Ettiği için 170 Milyon Dolar Para Cezasına Çarptırıldı

Çocukların verilerini koruma yasası kapsamında Amerikan tarihinin en büyük cezası verildi.

İnternet devi Google’ın popüler video paylaşım sitesi YouTube, Amerikan Federal Ticaret Komisyonu tarafından, yasal olmayan yollarla çocuklara ait kişisel verilerin elde edilmesi sebebiyle 170 milyon dolar cezaya çarptırıldı.

Yapılan açıklamaya göre Google ve YouTube, FTK’ya 136 milyon dolar, New York eyaletine ise Çocuklar’ın Çevrimiçi Özelinin Korunması Yasası ihlali dolayısıyla 34 milyon dolar ödeyecek. Yetkililer cezanın 1998 yılında onaylanan yasa sebebiyle ödenen en büyük ceza miktarı olduğunu dile getirdi.

New York Başsavcısı Letitia James konuya ilişkin açıklamasında Google ve Youtube’un reklamlardan gelen gelirin kesilmemesi için kasıtlı olarak küçük çocuklara dair verileri yasadışı olarak izlendiğini ve yayınladığını dile getirdi: “Bu gibi şirketler güçlerini kötüye kullanarak çocukları riske sokuyor.”

Mahkeme tarafından yapılan araştırmada video paylaşım platformu YouTube’un, Hasbro ve Mattel markalarına 6-11 yaş aralığı çocuklara erişme konusunda kendisini “lider” olarak tanıttığı ortaya çıktı. Bir başka araştırma sonucunda ise YouTube’un bir reklam firmasına 13 yaşından daha büyük kullanıcıları olmadığını söylediği kanıtlandı.

Total
52
Shares
Önceki haber

419 Milyon Facebook Kullanıcısının Telefon Numarası İnternete Sızdı

Sonraki haber

Apple Music, Web Tarayıcısına Geldi!

İlginizi çekebilir

Deprem Anında veya Sonrasında Kullanabileceğiniz En İyi Mobil Uygulamalar

Türkiye bir deprem bölgesi ve pek çok kişi bu doğal afetten epey korkuyor. Ayaklarınızın altındaki kayar plakalara bir göz atmak, korkularınızı belki hafifletebilir. Ne olduğunu tarihsel olarak bilmek ise gelecek için plan yapmanıza yardımcı olabilir ya da en azından yapabileceğinizi düşünebilirsiniz. Bu yüzden depremleri izlemek için en iyi uygulamaları sizler için listeledim…
Devamını oku

2021 Yılında Siber Güvenlik Konusu Gündemde Olacak

Hitay Holding Grup şirketlerinden Teknoser Genel Müdürü Ozan İnan, 2021 yılında ön plana çıkacak 5 Siber Güvenlik konusunu anlattı. İnan, 2021’de deepfake, Blockchain, fidye yazılımı, oltalama ve DNS zehirlenmesi ile akıllı oyuncakların en büyük siber güvenlik konularının başında geleceğini ifade etti. İnan, evden çalışmanın süreceği 2021 yılında da yine kişisel veriler, e-posta güvenliği, online ticaret, oltalama gibi pek çok siber güvenlik tehdidinin artarak ve yeni yöntemler kullanılarak devam edeceğini de belirtti.
Devamını oku