YouTube, Kısa ve İstemsizce Müzik İçeren Videoların Gelirini Engellemeyecek

Video paylaşım platformu YouTube, müzik şirketlerinin elle telif talebi oluşturmalarının önüne geçerek içerik üreticilerinin gelirlerini korumak istiyor.

Popüler video paylaşım platformu YouTube, videolarda kullanılan müziklerin telif hakkına ilişkin politika değişikliğine gidiyor. Bu değişikliğin kısa vadede daha fazla videonun engellenmesi anlamına gelirken, uzun vadede çok daha sağlıklı bir ekosistem oluşturulması öngörülüyor.

Yeni politika ile telif sahipleri artık içerik oluşturucularının videolarında yer alan kısa müzikler veya istemsiz kullanılan müziklerden ötürü YouTube’da yer alan “Manual Claiming” aracılığıyla telif hakkı iddia edemeyecek. Bunun yerine telif hakkı sahipleri üçüncü kişilerin hak iddia etmesinin önüne geçebilecek ya da içeriği tamamen engelleyebilecekler. YouTube, oluşturulan içeriğin reklam gelirlerinin telif sahiplerine verilmesinin kaldırılmasıyla, içerik üreticilerinin daha serbest olabilmelerini bekliyor.

Ancak telif hakkı oluşturulmasında elle talep sistemi YouTube’da oluşturulan telif iddialarının küçük bir kısmını kapsıyor. Gerçekleşen telif taleplerinin çoğunluğu YouTube’un Content ID Match System adındaki tarama sistemiyle sağlanıyor. Sistem videoları tarayarak telif hakkı doğuracak içeriği otomatik olarak tespit ediyor ve telif sahibine ileterek durum hakkında aksiyon almasını istiyor.

Yapılan değişiklik YouTube içerik üreticileri topluluğu tarafından pozitif olarak karşılanmış durumda.

Total
0
Shares
Önceki haber

Netflix’in Rakibi Apple TV+ ve Apple Arcade’in Aylık Abonelik Ücretleri Belli Oldu

Sonraki haber

Dijital KOBİ’ler ‘Kara Kıta’yı Iskalamayın!

İlginizi çekebilir