YouTube, Koronavirüs Aşıları Hakkındaki Yanlış Bilgi İçeren Videoları Yasakladı

Video paylaşım platformu YouTube, potansiyel Covid-19 aşısı hakkındaki asılsın iddiaları ortadan kaldırmak için yanlış bilgilendirme politikasını genişlettiğini duyurdu.

YouTube yaptığı açıklama ile İngiltere’nin yerel sağlık kurumu NHS ve Dünya Sağlık Örgütü gibi sağlık otoriteleriyle çelişen iddialar içeren videoları yayından kaldıracağını duyurdu. Bu iddialar arasında aşının öldüreceği, kısırlığa neden olacağı ya da aşı olan kişilere mikroçip implant edileceği gibi komplo teorileri yer alıyor.

Bahsi gelen komplo teorileri uzun süredir TV ekranları ve internette yer ediyordu. Anketlere göre, Fox News izleyicilerinin yarısı Bill Gates’in mikroçipleri küresel gözetim için Amerikalılara yerleştirmek amacıyla koronavirüs aşısını kullanmak istediğine inanıyor.

Londra’da ise Trafalgar Meydanı’nda toplanan karantina ve aşı karşıtı protestocular, koronvirüsün bir aldatmaca olduğunu ve hükümetin karantinayı sonlandırması gerektiğini iddia etti.

 Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19’karşı aşının 2020 yılı sonunda hazır olabileceğini öngörüyor. Covax küresel aşı tesisi tarafından, 2021 sonuna kadar iki milyar doz dağıtmak amacıyla 9 deneysel aşı geliştiriliyor.

YouTube, koronavirüs hakkındaki bazı yanlış bilgileri bir süredir ortadan kaldırıyordu. Bu içerikler arasında virüsün aslında olmadığını iddia eden ve insanların tıbbi tedavi görmelerinden caydıran ya da yerel sağlık tavsiyelerine itiraz eden içerikler yer alıyor. Şubat ayından bu yana Covid-19 konusunda yanlış bilgilendirme içeren ve tehlikeli olabileceği düşünülen 200 binden fazla yayından kaldırılmış durumda.

Sosyal medya devleri Facebook ve Twitter da yanlış bilginin yayılmasına karşı politikalarını genişletmeye devam ediyor.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite