YouTube Varsayılan Video Kalite Ayarını Değiştiriyor

YouTube’da halen yüksek çözünürlüklü video izleyebilirsiniz ama bunun için elle ayarlamanız gerekecek.

Yaşanan COVID-19 salgını ve artan karantine önlemleri sonrasında dünya genelinde artan internet kullanımı kimi zamanlarda ağın yavaşlamasına sebep olabiliyor. İnternete erişimin rahatlaması için yapılan girişimlerde Netflix, Hulu ve Disney+ gibi seyir platformları video kalitelerini düşürmüştü. Bir sonraki adım ise internet devi YouTube’dan geldi. YouTube, Avrupa’daki kullanıcıları için video kalitesini düşürüyor. Varsayılan video kalitesini 480p çözünürlüğe çeken YouTube’da dilenirse elle daha yüksek çözünürlüklü ayarlara geçiş yapılabilecek.

Yetkililer internet üzerindeki yükü asgari seviyeye indirmek için hükümet ve operatörlerle yakın çalıştıklarını belirtiliyor.

İnternet üzerindeki yükü hafifletmek için harekete geçen tek şirket YouTube ve Netflix gibi video seyir platformları değil. Evde daha fazla vakit geçiren insanların video oyunlara yönelmesiyle Steam, PlayStation Network ve Xbox Live gibi platformlar da büyük rağber görüyor. Oyun indirme oranlarında yaşanan artışa istinaden harekete geçen Sony, Avrupa bölgesinde oyun indirme hızını düşürerek internet trafiğini rahatlatmayı hedeflediklerini açıkladı.

Kaynak

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite