YouTube, Videolarda “Dislike” Sayısını Kaldırıyor

Yeni sistemde beğenmeme oranı yalnızca kanal sahipleri tarafından görülebilecek.

Sosyal medya platformları içerik üreticilerini motive etmek için uzun süredir platformlarında farklı uygulamalar test ediyor. Facebook’un sahibi olduğu Instagram’da kullanıcıların beğeni oranlarından endişe duymadan paylaşım yapabilmeleri için beğenme sayısını saklama testlerinde bulunmuş ve olumlu geri dönüşler almıştı.

Benzer bir hamle de video paylaşım platformu YouTube’dan geldi. YouTube yakın zamanda gerçekleştireceği güncellemeyle dislike yani beğenmeme oranını yalnızca video sahibinin göreceği şekilde düzenleyeceğini bildirdi. Kullanıcılar dilerse videoyu beğenmeyecek ama beğenmeme oranı halka açık bir şekilde gözükmeyecek.

YouTube bu özelliğine dair çalışmalarda bulunduğunu geçtiğimiz Mart ayında açıklamıştı. Her ne kadar kanal sahipleri videolarında beğenme/beğenmeme oranlarını gizleme ve yayınlama özelliğini istediği şekilde ayarlayabiliyor olsa da YouTube’un tüm bir platformu etkileyecek böyle bir karar alması büyük bir değişim olarak değerlendiriliyor. Yapılacak güncelleme sonrasında dislike butonuna basan kullanıcılar, beğenmeme sayısındaki etkisini göremeyecek.

Sosyal medya devi, yaptıkları testler sonucunda dislike sayısını kapattıklarında çok daha az kullanıcının bu özelliği kullandığının altını çizdi. Böylece amaç saldırı amaçlı dislike kullanımının da önüne geçmek olacak.

Total
0
Shares
Önceki haber

PİAR İletişim’e, teknoloji sektörünün tecrübeli ismi Ozan İnan katıldı

Sonraki haber

Verimli ve sürdürülebilir güvenlik sistemleri için satış sonrası hizmetler kritik rol oynuyor

İlginizi çekebilir

Papara’da 5 Milyonuncu Kullanıcı Mutluluğu Eğitime Desteğe Dönüştü

Türkiye’de ödeme teknolojilerini dönüştüren öncü şirket Papara, henüz dördüncü yılında 5 milyon kullanıcıya ulaşarak büyük bir başarıya imza attı. Papara CEO’su Ahmed Faruk Karslı, 5 Milyonuncu kullanıcı Ahmet Kaan Erol’u Kocaeli’ndeki evinde ziyaret ederek Papara Black Card’ını bizzat takdim etti. Karslı, Papara olarak 17 yaşındaki üyenin hayat boyu tüm eğitim giderlerini üstlendiklerini açıkladı.
Devamını oku