YouTube, Videolarda “Dislike” Sayısını Kaldırıyor

Yeni sistemde beğenmeme oranı yalnızca kanal sahipleri tarafından görülebilecek.

Sosyal medya platformları içerik üreticilerini motive etmek için uzun süredir platformlarında farklı uygulamalar test ediyor. Facebook’un sahibi olduğu Instagram’da kullanıcıların beğeni oranlarından endişe duymadan paylaşım yapabilmeleri için beğenme sayısını saklama testlerinde bulunmuş ve olumlu geri dönüşler almıştı.

Benzer bir hamle de video paylaşım platformu YouTube’dan geldi. YouTube yakın zamanda gerçekleştireceği güncellemeyle dislike yani beğenmeme oranını yalnızca video sahibinin göreceği şekilde düzenleyeceğini bildirdi. Kullanıcılar dilerse videoyu beğenmeyecek ama beğenmeme oranı halka açık bir şekilde gözükmeyecek.

YouTube bu özelliğine dair çalışmalarda bulunduğunu geçtiğimiz Mart ayında açıklamıştı. Her ne kadar kanal sahipleri videolarında beğenme/beğenmeme oranlarını gizleme ve yayınlama özelliğini istediği şekilde ayarlayabiliyor olsa da YouTube’un tüm bir platformu etkileyecek böyle bir karar alması büyük bir değişim olarak değerlendiriliyor. Yapılacak güncelleme sonrasında dislike butonuna basan kullanıcılar, beğenmeme sayısındaki etkisini göremeyecek.

Sosyal medya devi, yaptıkları testler sonucunda dislike sayısını kapattıklarında çok daha az kullanıcının bu özelliği kullandığının altını çizdi. Böylece amaç saldırı amaçlı dislike kullanımının da önüne geçmek olacak.

Total
0
Shares
Önceki haber

PİAR İletişim’e, teknoloji sektörünün tecrübeli ismi Ozan İnan katıldı

Sonraki haber

Verimli ve sürdürülebilir güvenlik sistemleri için satış sonrası hizmetler kritik rol oynuyor

İlginizi çekebilir

Türkiye’nin Ay Yolculuğu Hedefinde En Büyük Destek 3D Yazıcıdan Çıkacak

Yerli ve milli 3D Yazıcı üreticisi Zaxe’nin Genel Müdürü Emre Akıncı, Türkiye’nin 2023’e kadar Ay’a ulaşmasını planlayan Milli Uzay Programı’ndaki en büyük destekçinin 3D yazıcılar olacağını söyledi. 3D yazıcıların eskiden roketlerin kritik parçalarını ürettiğini anlatan Akıncı “Şimdi uzayda 3D yazıcı ile gerekli roket ve istasyon yedek parçası imal ediliyor. Ay ve Mars yüzeyi için binaların inşası 3D yazıcı ile deneniyor. Astronotların yiyecekleri de 3D yazıcı ile basılıyor” dedi. Akıncı, Zaxe olarak Türkiye’nin uzay yolculuğunda yerli mühendislerin çalışmalarıyla yer almaktan mutluluk duyacaklarını da söyledi.
Devamını oku

Otomotiv Sektöründeki Yedek Parça Krizini 3D Yazıcı Bitiriyor

Yedek parça üretiminin azalması nedeniyle ister ithal, ister yerli üretim olsun otomobiller tamir için kontak kapatırken, yedek parçalar ise 3 kat fazla fiyata alıcı buluyor. Hem servis süresinin uzaması hem de yedek parça fiyatlarının yükselmesi otomobil sahiplerini zor durumda bırakırken, çözüm ise 3D yazıcıdan çıkıyor. Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, “ABD, Almanya ve Japonya’da tamirciler 3D yazıcıları kullanarak otomobillerin yedek parçalarını üretiyor. 3D yazıcı ile otomobil parçası üretmek hem ucuz, hem hızlı, hem de çok kaliteli olduğu için Türkiye’de de çok yakında bu yöntemin benimsenmesini bekliyoruz.” dedi.
Devamını oku