YouTube, Yapay Zeka İçerikler Konusunda Daha Sert Tedbirler Alacak

YouTube, “gerçekçi bir şekilde taklit eden” içeriklere sıkı bir şekilde kısıtlama getirmek amacıyla taciz ve siber zorbalık politikalarını güncelliyor.

Yapay zeka dokunduğu her alanda olduğu gibi içerik üretimi kısmında da insanlara destek oluyor ve farkını ortaya koyuyor. Ancak yapay zekanın yetenekleri her zaman için ahlaki değerler doğrultusunda kullanılmayabiliyor.

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube, yaşanmış gerçek olaylar ve şiddet içerikli haberleri yapay zeka aracılığıyla gerçekçi biçimde taklit eden içeriklere sıkı bir şekilde kısıtlama getireceğini açıkladı.

Bu sıkı denetim değişikliği, bazı gerçek suç içerik oluşturucularının AI kullanarak kayıp veya ölen çocukların benzerliklerini yeniden oluşturmasının önüne geçmek amacıyla yapıldı. Bu rahatsız edici durumlarda, insanlar yüksek profilli vakaların çocuk kurbanlarının benzerliğini yeniden oluşturmak için AI kullanarak bu çocuk kurbanlara ölümlerini anlatan bir “ses” veriyorlar.

The Washington Post’ta yer alan habere göre son aylarda içerik oluşturucuları, İngiliz iki yaşındaki James Bulger’ın kaçırılması ve ölümü, bir tatil köyünden kaybolan İngiliz üç yaşındaki Madeleine McCann ve Kaliforniya’da annesi ve erkek arkadaşı tarafından işkence gören ve öldürülen sekiz yaşındaki Gabriel Fernández gibi birçok yüksek profilli vaka hakkında AI kullanarak anlatımlar oluşturdular.

YouTube, yeni politikasıyla tespit edilen benzer aykırı içerikleri kaldıracak ve bir uyarı alan içerik üreticisi bir hafta boyunca video, canlı yayın veya hikaye yükleyemeyecek. Üç uyarıdan sonra kullanıcının kanalı kalıcı olarak YouTube’dan kaldırılacak.

Bir başka değişiklik, kullanıcıların yapay zeka ile oluşturduğu herhangi bir içeriği YouTube’a bildirmeyi zorunlu kılması. Şirket, AI kullanımını düzgün bir şekilde açıklamayan kullanıcıların “içerik kaldırma, YouTube İş Ortağı Programı’ndan uzaklaştırma veya diğer cezalar” ile karşılaşacabileceği konusunda uyardı.

Ayrıca, YouTube, bazı AI içeriğinin “gerçekçi şiddet” göstermesi durumunda, etiketlense bile kaldırılabileceğini belirtti.

Eylül 2023’te, TikTok, kullanıcıların gerçekçi sahneleri gösteren sentetik veya manipüle edilmiş medyayı yayınladıklarında bunu bildirmelerini gerektiren yeni yönergelerini güncelledikten sonra, içerik üreticilere AI tarafından üretilen içeriklerini etiketleme imkanı sağlayan bir araç başlattı. TikTok’un politikası, etiketlenmemiş gerçekçi AI görüntülerini kaldırmak için izin veriyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

Volkswagen’den İlginç Hamle: Araçlarına ChatGPT Desteği Getiriyor!

Sonraki haber

Cepte ‘yapay zeka’ modelleri yolda

İlginizi çekebilir