Yurtdışı Alışverişlerinde Son Durum

Geçtiğimiz günlerde hayata geçen yurtdışı e-ticaret siteleri ile ilgili düzenleme yeni bir dönemi başlattı.

Muhtemelen bu yazıyı okuyan siz değerli okuyucum geçmişte mutlaka Çin ya da ABD/Avrupa merkezli bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmışsındır. Bazen uygun fiyatlı olduğu için bazen de Türkiye’de bulunmayan ürünler için sıklıkla yurtdışından bir şeyler sipariş ediyoruz. Son yıllarda ağırlıklı olarak Çin merkezli Aliexpress, Banggood ve benzeri sitelerden yapılan bu tarz ürün satın alımlarında 22 Euro’ya kadar vergi istisnası vardı. Yani sipariş verdiğiniz ürün 22 Euro’yu aşmıyorsa bununla ilgili bir vergi alınmıyordu.

Yapılan yeni bir düzenleme ile bu vergi istisnası Mayıs ayından itibaren kaldırıldı. Yapılan düzenleme AB ülkelerinden gelen ürünlerden yüzde 18, AB dışındaki ülkelerden gelen ürünlerden ise yüzde 20 vergi alınmaya başlandı.

Yurtdışı alışverişlerinde son durum

Peki yapılan düzenleme pratikte ne gibi sonuçlar doğurdu? Tam bu süreçte 9 adet ürün siparişi vermiş biri olarak tecrübelerimi paylaşmak isterim. Bu 9 ürünü 22 Haziran’da sipariş ettim. Ürünlerin ikisi elime yaklaşık 15-20 günde geçti. Daha sonra 3 ürün de 1 aylık süre içinde elimde oldu. Halen 4 ürünü bekliyorum ama onlardan bir haber yok.

Peki gelen ürünlerden nasıl vergi aldılar. Burası biraz ilginç. Zira bana gelen ilk iki üründen birinin fiyatı 47 TL iken, diğerinin fiyatı 97 TL idi. İlk üründen 18.93 TL vergi alınırken ikinci üründen ise 7.5 TL alındı. Diğer 3 ürünün ise fiyatı 22, 180 ve 7 TL idi. Hepsinden de ortalama 10 TL vergi alındı.

Yani vergi ürünün fiyatı üzerinden alınmıyor. Daha doğrusu alınamıyor. Zira anladığım kadarıyla ürünlerin fiyatını tespit etmek o kadar kolay değil. Ayrıca günde birkaç bin ürünün geldiği İstanbul gibi büyükşehirlerde bunu pratik olarak yapmanın kolay bir yolu yok.

Yani uzun lafın kısası artık (özellikle) Çin’den sipariş vererek satın aldığımız ürünlerde belli oranda bir vergi olacak. Bu rakam minimum 7 TL olacak gibi görünüyor. Zira hem yaşadığım tecrübeler hem de etrafımda gördüğüm örnekler bu rakama işaret ediyor. Ürününün fiyatına ya da büyüklüğüne göre bu rakam haliyle ve doğal olarak artıyor.

Bence bu tarz bir düzenleme Çin’den yapılan alışverişleri önemli ölçüde azaltacak. Zira sosyal medyada gördüğüm yorumlara göre ürünlerin teslim sürelere de uzadı. Benim 4 ürünün hala ortada yok ve siparişin üzerinden neredeyse 2 ay geçti.

Siz de bugünlerde yurtdışı e-ticaret sitelerinden bir ürün almayı planlıyor ya da sipariş verdiniz ama hala elinize ulaşmadıysa sebebi muhtemelen yukarıdaki düzenleme ile ilgili olabilir.

Artık yurtdışından sipariş verirken iki kere düşünün

Hala beklemeye devam ediyorum ve ürünlerime kavuşacağım günü iple çekiyorum. Bu düzenlemenin etkisi ile bu tarz siparişlerimi azaltmayı da planlıyorum. Genelde çok ihtiyacım olduğunu düşündüğüm ürünlerini üzerinden birkaç kez düşünerek sipariş veren biri olarak bu süreci biraz daha kontrollü hale getirmeyi planlarım arasına aldığımı da belirteyim.

Total
16
Shares
Önceki haber

Kurumsal Bulut (Cloud) Teknolojileriyle Ortaya Çıkan Yeni Dünya ve Verinin Önemi

Sonraki haber

IKEA, Akıllı Ev Aletler Teknolojilerine Odaklanıyor

İlginizi çekebilir

ISTANBUL TECH WEEK TEKNOLOJİ DÜNYASININ NABZINI TUTTU

Teknoloji ekosistemini bir araya getiren Istanbul Tech Week, bu yıl 4’üncü kez gerçekleştirildi. Etkinliğe global ve yerel kanaat önderleri, teknoloji üreticileri, yatırımcıları ve girişimcilerinin geleceğe ışık tutan fikirleri damga vurdu. 2 Kasım'da Hilton Maslak'ta gerçekleşen konferans günü, teknoloji odaklı konularıyla doyurucu bir içerik sundu.
Devamını oku