Zaxe’den 3D yazıcı satın alma rehberi

Ağır sanayideki hayati öneme sahip olan parçalardan, evdeki imalatla e-ticaret sitelerinde veya sosyal medyada para kazandıran hobi malzemelerine kadar pek çok alanda kullanılan ve her geçen gün yaygınlaşan 3D yazıcılar, hayatın her alanında bulunuyor. Birçok modele ve fiyat yelpazesine sahip 3D yazıcıları satın alırken hangisini tercih etmek kullanıcılar için doğru ve verimli seçim olur? Türkiye’nin ilk yerli 3D yazıcı şirketi Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, KOBİ’lerden büyük sanayi kuruluşlarına, eğitim dünyasından kendi işinin patronu olmak isteyenlere kadar her yelpazedeki kullanıcılar için 3D satın alma rehberi niteliğinde bilgiler paylaştı. 3D yazıcı alırken ilk kuralın hangi amaçla kullanılacağının belirlenmesi gerektiğini ifade eden Akıncı, “Çocukların sanatsal ve zihinsel gelişiminden, şirketlerin geleceğinin kurtarılmasına kadar pek çok alanda 3D yazıcılar devrede. En doğru yazıcıyı seçmek için ise, ihtiyaçları belirlemek, bütçeye uygun yazıcı ile işe başlamak ve satış sonrası destek almak gerekiyor” dedi.

3D yazıcılar kısa süre öncesine kadar, sadece uzay teknolojisi alanındaki mühendisler tarafından roket parçalarının üretimi için kullanılıyordu. Son 10 yıldır ise 6 yaşındaki öğrenciler hayalini kurdukları oyuncakları yaratmak için 3D yazıcıların start düğmesine basıyor. İthal otomobilinin yedek parçası, üretici ülkeden gelmeyen ya da çok pahalı olan orijinal parçanın 10’da 1’i fiyatına evinde aynı kalitede üretim yapıyor. Fabrikalar, siparişlerini yetiştirmek için 3D yazıcıları uzaktan yöneterek imalatı artırıyor. Öte yandan Covid-19’un yarattığı üretimdeki aksaklıklar ve Süveyş Kanalı’nda meydana gelen dünya ticaret yollarını kilitleyen kazalar gibi etmenlerle, artık üretici ve tüketici, yedek parça için hiçbir şirkete ve ülkeye bağımlı olmak istemiyor. Çözümü de 3D yazıcı sahibi olmakta görerek, bu alana yatırım yapıyor. Pazarın ABD’de 2024 yılında 20 milyar doları aşması bekleniyor. 50 milyon dolara yaklaşan Türkiye pazarı her geçen gün büyüme kaydediyor. Fiyatı 3.000 TL’den başlayan 3D yazıcılar, kullanım alanına ve büyüklüğüne göre yüzbinlerce dolara kadar yükseliyor.

Püf noktaları nelerdir?

Peki, birçok modelin satıldığı 3D yazıcı pazarında hangi ürünleri tercih etmek ihtiyaçları karşılar aynı zamanda da kişi ya da kurumlara para kazandırabilir? Türkiye’nin en büyük yerli 3D yazıcı kuruluşu Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, 3D yazıcı almak isteyen ya da 3D yazıcısını değiştirmeyi düşünen kullanıcılar için doğru ürünün nasıl tespit edileceği bilgilerini paylaştı. Yaklaşan yaz tatilini de gündemine alan Akıncı, hem eğitim, hem üretim, hem de hobi amaçlı evden pazarlama alanına dair 3D yazıcı seçiminin püf noktalarını anlattı. İster eğitim, isterse de KOBİ ve büyük sanayi kuruluşlarındaki üretim alanında 3D yazıcı seçerken dikkat edilmesi gereken noktaları anlatan Akıncı, şu bilgileri verdi;

Hangi amaç için kullanılacak

“Diyelim ki 3D yazıcı tercih ederken sınırsız bütçem var; en pahalısını mı almak daha verimli olur? Bu soruya yanıt arayalım: 3D yazıcı tercih ederken, ürünün hangi amaç için kullanılacağı önemlidir. Eğer çocukların zihinsel ve sanatsal gelişimi ile evde hobi amacıyla kullanmak istiyorsanız, doğal malzemelerle çalışan Zaxe xlite modelimiz gibi açık kasa 3D yazıcılar tercih edilmelidir. Eğer sanayi noktasında yedek parça ve daha komplike ürünleri imal etmek için daha dayanıklı üretimler noktasındaysanız, endüstriyel malzemelerle çalışan kapalı kasa cihazlar tercih edilmelidir. Görsel kalite tüm 3D yazıcılarda aynıdır. Fakat ürünün kullanım alanına göre tercih edilecek 3D yazıcı türü değişebilir. Zaten 3D yazıcı için kullanılacak üretim malzemeleri 800 gramlık paketlerde 100 ile 300 TL arasında değişen fiyatlarla satılır. Böylece kendi elinizle orijinali ile aynı kalitede bir ürünü imal etmek, piyasada satılan üründen 10’da hatta 20’de bir daha ucuza mal olur.”

Satış sonrası hizmetler önemli

Piyasada farklı fiyat ve markada çok sayıda 3D yazıcı olduğunu belirten Akıncı, doğru olan ürünü seçmek için gerekenleri şöyle sıraladı: “3D kullanımında önemli iki faktör vardır. Bunlardan ilki yazıcının uzun yıllar aynı kalitede baskı yapabilmesidir. İkincisi ise, kullanıcıların her gün başka bir gelişmenin yaşandığı 3D yazıcı sektöründe her an en hızlı ve kolay biçimde satış sonrası destek hizmeti alabilmesidir. Zaxe olarak ürettiğimiz 3D yazıcılar 24 ay garantili ve alüminyum kasaya sahip olması nedeniyle başlangıçta söylediğimiz iki faktörü destekler. Çin menşeli ürünler ise bu özelliklerde uzaktır.” dedi.

Evde para kazanmak mümkün

3D yazıcılar sayesinde evde üretim yaparak e-ticaret siteleri üzerinden pazar yeri açıp, satış gerçekleştirmenin mümkün olduğunu ve bu yolla önemli gelire ulaşan kişiler bulunduğunu belirten Emre Akıncı, “Sadece kişiler değil, çeşitli Start-Up’lar da bu yolla önemli gelirle elde ediyorlar. Özellikle popüler kültür ürünü çeşitli film ile oyun karakterleri ve eklemeli oyuncak grupları, yoğun olarak düşük maliyeti sebebiyle talep 3D yazıcılarla üretiliyor ve satışı yapılıyor. Ayrıca dünya gibi Türkiye’de de bulunması zor ve pahalı yedek parçalar, adaptif ve ardıl işlem gerektiren her türlü ürünün, 3D yazıcılarla üretildiği girişimler giderek daha karlı ve geniş çapta sürdürülebilir hale geliyor” ifadelerini kullandı.

Öğrencilerin yaz tatili için gerekli

Türkiye’de milyonlarca öğrencinin 2020-2021 Eğitim Öğretim Yılını uzaktan eğitimle geçirdiğini vurgulayan Emre Akıncı, bu sebeple yaz tatilinin öğrenciler açısından çok önemli olduğunu dile getirdi. Öğrencilerin yaratıcılıklarının gelişmesi için aileleri tarafından çocuklara alınan oyun bilgisayarı ve konsolu kadar 3D yazıcının da hediye edildiğini ifade eden Akıncı, “Özellikle eğitim kurumlarında son 5-6 senelik süreçte, 3D yazıcı kullanımları popülerleşmeye başladı. Böylece öğrenciler, hem okulda hem de evde 3D yazıcılarla hayallerini kendileri tasarlayıp ihtiyaçlarını kendileri üretir oldu. Bu yaz tatilinde de tablet ve bilgisayar oyunları ile yoğun vakit geçirmek yerine kendilerini geliştirecek 3D yazıcılarla, hem hayal güçlerinin sınırlarını zorlayacak hem de hayat kalitelerine çok önemli katkı sağlayacak. Öğrencilerin kendi tasarladıkları ürünleri, 3D yazıcı ile basmaları onların hayal dünyasını geliştirir, bilgisayar becerilerini artırır, ileride yapacakları mesleklere ilişkin önemli verileri ortaya koyar, aynı zamanda da sanatçı yönlerini ortaya çıkarır. Saydığımız gelişimleri sağlamak için birden fazla kursa ve ürüne ihtiyaç varken, 3D yazıcılar tek başına tüm bunları gerçekleştirmede yardımcı oluyor” dedi.

Total
0
Shares
Önceki haber

Türkiye nakitsiz toplum hedefine yaklaştı

Sonraki haber

Acer’den yeni oyun ve monitör serileri

İlginizi çekebilir