Zeka Yapay, Olanlar Gerçek!

Gün geçmiyor ki yapay zekayla ilgili ilginç bir gelişme yaşanmasın. Yapay zekayı pek çok alanda görmeye başladık. Pek çok meslekte de artık kullanılıyor.

İngilizcesi Artificial Intelligence kısaltmasıyla AI. sanat eserleri oluşturmak, eğitim, müşteri hizmetleri, finans, sağlık alanında, otomobillerde, dil çevirisinde, oyun oynama gibi pek çok alanda kullanılıyor. Bunlar yapay zekanın yapabileceği ilginç işlerden sadece birkaçı. Yapay zeka pek çok mesleği de tehdit ediyor. Son dönemde yapay zekayla ilgili çok ilginç uygulamalar duyduk. Bilim kurgu filmlerine konu olan birçok teknoloji, yapay zekayla gerçek olmaya başladı. Son dönemin ilgi çeken yapay zeka teknolojilerini sizin için toparladım.

*Yapay zeka mankenliğe ve modelliğe el attı. İspanya’da en son yapay zeka modeli Atiana gündem oldu. Atiana ayda 12 bin dolardan fazla kazanıyor. The Cluesles adlı tasarım ajansı tarafından geliştirilen yapay zeka modeli, influencer ve modellerin projeler için geç kalmaları üzerinde Ruben Cruz ve ekibi tarafından geliştirildi.

*Microsoft’un yapay zeka hizmeti, ‘2024 yılında asgari ücrette yeni tutar ne kadar olur?’ sorusuna şu yanıtı verdi: “Asgari ücretin 2024 yılındaki zam oranı henüz belli değil. Ancak, (…) tahmini olarak, 2024 Ocak ayı asgari ücret artış oranı yüzde 40.33 olacak. Buna göre, 2024 yılında asgari ücretin net tutarı tahmini olarak 15,707.39 TL olacak.” Geçen yılki asgari ücret zammını doğru bilmişti.

*Amazon Web Services (AWS) yeni hizmet robotu Q’yu tanıttı. AWS’nin 17 yıllık bilgi birikimiyle eğitilen ve kurumsal müşterileri hedefleyen bir yapay zekâ destekli sohbet robotu. Q ile kolayca sohbet edebilir, içerik oluşturabilir ve şirketiniz için verimlilik sağlayacak eylemlerde bulunabilirsiniz.

*Microsoft da yapay zeka asistanı Copilot’u tanıttı. Bu yapay zeka asistanı sizin yerinize toplantılara girebilecek. Office uygulamaları içinde yerini alan bu yapay zeka aracı, katılamadığınızda Teams üzerinden yapılan toplantıları da özetleyebilecek. E-posta taslakları oluşturabilecek, yeni belge, grafik ve sunumlar hazırlayabilecek. Copilot, pek çok insanın işlerini ve angaryalarını azaltmayı hedefliyor.

SAĞLIK, DEPREM, HAVA DURUMU

*Yapay zeka sağlık alanına da el attı. Yapay zeka ile kalp krizini de teşhis etmek artık mümkün, İngiltere’de yapılan bir araştırma, yapay zekanın bir kişinin gelecek 10 yıl içinde kalp krizi geçirme riskini tahmin etmek için kullanılabileceğini ortaya koydu. İngiliz Kalp Vakfı’nca finanse edilen ve Oxford Üniversitesi’nden araştırmacıların yürüttüğü çalışma, koroner bilgisayarlı tomografi tarama sonuçlarının yapay zeka ile nasıl iyileştirilebileceğini araştırdı. Bu taramalar damarlardaki tıkanıklıkları veya daralmaları tespit etmek için kullanılıyor.

*Yapay zeka sayesinde metinden video içerik üretme dönemi de başladı. Yapay zeka destekli teknolojiler üreten Stability AI firması, metinlerden video üretmeyi mümkün kılan ‘Stable Video Diffusion’la bazı sektörlerin fark yaratmasını sağlayacak. Bu yeni yapay zeka modeli, metinleri önce görüntüye sonra da videoya dönüştürüyor. Daha çok ticari kullanım için tasarlanan bu teknolojinin, reklamcılık, eğitim ve eğlence gibi sektörlerde kullanılması düşünülüyor. Ancak bireysel kullanıma da açılması mümkün.

*Yapay zeka destekli hava durumu tahmin programı GraphCast, kasırgaları önceden biliyor. Sadece bir dakika içinde 10 günlük hava değişimlerini tahmin edebiliyor. Doğruluk oranı ise yüzde 90. Bu program tropikal siklonlar gibi hava olaylarını da önceden tahmin edebiliyor. Zaman içinde GraphCast’ın devamlı güncellenmesi ve eğitilmesiyle daha gelişmiş tahminler  yapması planlanıyor. Bu gelişme meteorologları işsiz bırakabilir.

*Depremler de yapay zeka sayesinde bilinebilecek. Teksas Üniversitesi’nden araştırmacılar, depremleri gerçekleşmeden bir hafta önce yüzde 70 oranında doğru tahmin eden bir yapay zeka algoritması geliştirdiğini duyurdu. Algoritmayı geliştiren araştırmacılar yedi ay boyunca Çin’de denemeler yaptı.

*Artık işe alımları da yapay zeka yapıyor. İşverenlerin işe alım, terfi, işten çıkarma gibi kararları vermesine yapay zeka destek oluyor. Bu alanda pek çok girişim kurulmuş durumda. Yapay zeka işe alım süreçlerini otomatikleştirerek binlerce CV arasından en uygun adayı seçebiliyor. Firmaların hem zamandan tasarruf sağlamasını hem de maliyetlerini azaltmalarını sağlıyor.

POPÜLER UYGULAMALAR DA ENTEGRE EDİYOR

*Popüler uygulamalar da yapay zekanın nimetlerinden yararlanmak için çalışıyor. WhatsApp bunlardan biri. WhatsApp, uygulamasına yapay zeka sohbet robotu özelliği getireceğini duyurdu. Sohbetler bölümünde kısayol olarak görünecek bu özellikle kullanıcıların işlerini daha kolay halletmeleri hedefleniyor.

*YouTube ise ünlü şarkıcıları klonluyor. Yapay zeka uygulamaları üzerinde çalışmalarını sürdüren platform, Dream Track’i tanıttı. Bu özellikle şu anda dokuz ünlü sanatçının taklit edilmesini sağlıyor. Ayrıca YouTube, bir ıslık ve uğultudan müzik eseri oluşturulabilen yeni araçlar üzerinde de çalışıyor.

Bunların son dönemde öne çıkan yapay zekayla ilgili sadece birkaç ilginç gelişme. Daha buraya yazamadığım pek çok şey var. Yenileri de gelmeye devam edecek. Artık insanlık olarak yapay zekalı günlere hazırlanmalıyız. Bakalım gelecek neler getirecek? Yapay zekayla kalın…

Total
0
Shares
Önceki haber

Vertiv, Kuzey Amerika ve EMEA Bölgelerinde, Veri Merkezi Sürdürülebilirliğini Artırmaya Yardımcı Olacak Prefabrik Masif Ahşap Çözümlerini Tanıtıyor

Sonraki haber

İtalya Yapay Et Ürünlerini Yasakladı

İlginizi çekebilir