Zihinle Kontrol Edilebilen Robotik Kol Geliştirildi

Araştırmacılar, kullanıcısının düşünceleri tarafından kontrol edilip yönlendirilebilen bilgisayar imleci teknolojisinden yola çıkarak zihinle kontrol edilebilen robotik kol geliştirmeyi başardı.

Carnegie Mellon Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi araştırmacıları cerrahi müdahale gerektirmeyen bir teknoloji ile beyin – bilgisayar bağlantısını sağladı.

BCI olarak adlandırılan bu bağlantı, beyin implantlarından gelen sinyaller ile robotik cihazları yönlendirmeyi mümkün hale getiriyor. Robotik cihazların yükse hassasiyetle kontrol edilebilir olması, felçli hastalar için pek çok günlük rutini yapılabileceği anlamına geliyor.

Bugüne değin başarılı olarak zihinle robotik cihaz kontrolü sağlayan teknolojiler cerrahi müdahale ile beyine yerleştirilmiş implantlar aracılığıyla gerçekleşiyordu. Bir dizi cerrahi müdahale ve implantı doğru yerleştirmek için tıbbi tecrübeye ihtiyaç duyan bu operasyonlar ayrıca risk de taşıyordu. Geliştirilen yeni teknoloji ise cerrahi müdahaleyi ortadan kaldırarak bu alanda bir çığır açıyor.

Beyin – bilgisayar bağlantısını cerrahi müdahaleyi en aza indirgeyerek, hatta tam anlamıyla ortadan kaldırarak felçli hastalara sunmak BCI araştırmalarında uzunca süredir hedeflenen noktaydı. Cerrahi müdahale gerektirmeyen BCI teknolojilerinin çok daha geniş bir hasta kitlesine fayda sağlayacağına inanılıyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi Biyolojik Mühendislik Bölümü Başkanı Bin He yaşanan gelişmeyle alakalı olarak şunları dile getirdi:

“Bu gelişmeyle beyin implantlarını kullanan zihin kontrollü robotik cihazlarda büyük ilerleme olmuştur. Harika bir sonuç.”

Bin He ve ekibi yeni algılama ve makine öğrenme tekniklerini kullanarak robotik kolların kontrolünde üst seviye bir hassasiyet başarısı yakaladı.

Bugüne değin 68 kişi üzerinde denenen teknoloji sanal uygulamaların kontrolünden robotik kolların hakimiyetine kadar farklı alanlarda test edildi. Sonuç olarak hastalara uygulanması için onay alan araştırmacılar yakın gelecekte klinik deneyler yapmayı planlıyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

Nokia’nın Yeni Pil Teknolojisi 2,5 Kat Daha Uzun Ömre Sahip

Sonraki haber

MIT, Sahte Resim Oluşturan ve Tespit Edebilen Yapay Zeka Geliştirdi

İlginizi çekebilir