September 3, 2019 San Jose / CA / USA - Close up of Zoom sign at their HQ in Silicon Valley; Zoom Video Communications is a company that provides remote conferencing services using cloud computing

Zoom, New York Şehri Okullarında Yasaklandı!

Uygulamada ortaya çıkan ciddi güvenlik açıkları nedeniyle Eğitim Dairesi Başkanlığı, Zoom’un kullanımını yasakladı.

Koronavirüs salgının etkileriyle uzaktan çalışma ve uzaktan eğitime olan rağbet, video konferans uygulamalarına olan ilgiyi de arttırdı. Birkaç hafta önce New York Şehrinde görev alan 75 bin öğretmen uzaktan eğitim amacıyla video konferans uygulamaları üzerine eğitim almıştı.

Ancak Zoom uygulamasında ardı ardına ortaya çıkan, kişisel ve kurumsal veri güvenliğini tehlikeye atan güvenlik açıkları sebebiyle New York Şehri Eğitim Dairesi Başkanlığı, eğitim amaçlı iletişimde Zoom’un kullanımını yasakladı. Yayınlanan bildiride mümkün olan en kısa sürede Zoom’un kullanılmasının durdurulması gerektiğini bildiren kurum, Aile Eğitim Hakları ve Gizliliği kuralıyla uyumlu olan Microsoft Teams uygulamasının kullanılabileceğini açıkladı.

Zoom’da ortaya çıkan güvenlik açıkları “Zoombomb” denilen saldırıların da önünü açmış oluyor. Bu saldırılarla video konferansın gerçekleştiği esnada toplantıya uygunsuz içerikler veya kişilerin dahil olmasını mümkün kılıyor. Zoom aracılığıyla web kameraları ve mikrofonlara izinsiz erişim sağlanıyor, Mac ve Windows işletim sistemlerinin kontrolü yitiriliyor.

Geçtiğimiz hafta konuya ilişkin olarak Zoom bir açıklamada bulunmuş ve 90 gün içerisinde tüm siber güvenlik açıklarının giderileceğini bildirmişti.

Kaynak

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite