Zoom, Ortak Kriter Sertifikası’nı alan ilk video iletişim platformu oldu

Alman Federal Bilgi Güvenliği Dairesi tarafından verilen bu sertifika, Zoom’un güvenlik konusundaki iddiasını pekiştiriyor.

Zoom Video Communications, Inc. (NASDAQ: ZM) bugün yaptığı açıklamayla Zoom istemcisinin 5.6.6 sürümünün Alman Federal Bilgi Güvenliği Dairesi (BSI) tarafından verilen Ortak Kriterler Değerlendirme Güvencesi İkinci Seviye ( v3.1 rev. 5), sertifikasını alan ilk video iletişim istemcisi olduğunu duyurdu.

Yazılım ürünlerinin güvenlik değerlendirmeleri için uluslararası alanda geçerliliği olan Ortak Kriterler Güvenlik Değerlendirme Standardı, BT ürünlerin güvenlik gereksinimleri ve belgelendirmesi için kullanılıyor. Sertifika süreci için yapılan değerlendirme, rehberlik belgelerinin, mimari tasarımın, yaşam döngüsü kriterlerinin, belirli güvenlik hedeflerinin testlerinin ve güvenlik açığı denetiminin analiz edilmesini içeriyor. Zoom Toplantı İstemcisi 5.6.6 sürümü, Ortak Kriterler standardına göre değerlendirme sonrası; teknik özellikleri, uygulama ve değerlendirme süreçlerinin standartlara uygunluğu BSI tarafından teyit edildi.

Birleşik Krallık, ABD, Kanada ve Almanya dahil olmak üzere 25’ten fazla ülkede kullanılan Ortak Kriterler, BT ürün güvenliği sertifikasyonu için uluslararası bir standart olarak kabul ediliyor. Ortak Kriterler sektör için önemli bir rol üstleniyor. Çünkü günümüz tüketicilerinin BT şirketlerinden ürün güvenliği konusunda beklentileri her geçen gün artıyor.

Zoom Bilgi Güvenliği Başkanı Jason Lee, “Ortak Kriterler sertifikası, Zoom için önemli bir kilometre taşıdır. Müşterilerimize olan bağlılığımızı pekiştirerek bu önemli sertifikayı alan ilk video iletişim platformu olduk. Güvenlik ve gizlilik, Zoom olarak yaptığımız her işin ana unsurları. Bu bağlamda platformumuzun tüm kullanıcıları için sürekli olarak güvenli çözümler geliştirmeye devam ediyoruz” dedi.

Şu anda Zoom istemcisinin Windows, macOS, iOS ve Android için sunulan 5.6.6 sürümü, Ortak Kriterler sertifikası ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Her ne kadar bu sürüm sertifikanın verildiği tarihteki güncel Zoom istemcisi sürümü olsa da, Zoom müşterilerine en son güvenlik güncellemelerinden ve özelliklerinden yararlanmak için her zaman istemcinin en yeni sürümünü kullanmalarını öneriyor.

BSI Standardizasyon/Sertifikasyon/Telekomünikasyon Ağları Güvenlik Departmanı Başkanı Sandro Amendola, “Ortak Kriterler sertifikası, siber güvenlikte küresel bir ölçüttür. Zoom bir şirketin üstlenebileceği en zorlu değerlendirme prosedürlerinden birini başarıyla tamamlayarak ürününün yüksek güvenlik standardını bir kez daha ortaya koymuş oldu” dedi.

Zoom’un Ortak Kriterler sertifikası hakkında daha fazla bilgi edinmek için BSI web sitesini ve Zoom Trust Center‘ı ziyaret edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Önceki haber

Web Optimizer çözümü ‘Google Yakınımdaki Yerler’ Aramasını şirketler için avantaja dönüştürüyor

Sonraki haber

Papara ve HotelRunner İş Birliği ile Turizmde Kartsız Ödeme Dönemi Başlıyor

İlginizi çekebilir

Teleperformance’ta Satış ve Pazarlamaya Deneyimli Lider

Telekomünikasyon ve IT sektöründe 20 yılı aşkın B2B satış ve pazarlama deneyimine sahip olan Sezin Mızraklı Avalin, Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı olarak Teleperformance Türkiye liderlik ekibine katıldı. Mızraklı Avalin’in katılımıyla Teleperformance Türkiye, 2021 yılı hedeflerini gerçekleştirme ve 2022 stratejilerini oluşturma yolunda güçlü bir transfer daha gerçekleştirmiş oldu.
Devamını oku

Paycore, Processing İşkolu İle Bu Yıl 2 Milyar Finansal İşleme Aracılık Ediyor

PayCore, bu yılın ilk 11 ayında 1,9 milyar adet finansal ödeme işlemine aracılık etti. PayCore Processing’in Türkiye ve yakın bölgede, kendi geliştirdiği ödeme sistemleri yazılımları ile platform bağımsız, güvenli, kesintisiz, esnek ve regülasyonlara tam uyumlu hizmet veren dış hizmet sağlayıcı kuruluş olduğunun altını çizen PayCore CEO’su Turgut Güney, “Hedefimiz, gelecek 5 yıllık sürede Türkiye’nin ve yakın bölgenin lider processing firması olmak” diyor.
Devamını oku