Zoom’dan Video Görüşmeleri Daha Verimli Hale Getirecek Değişiklikler

Video iletişim platformu Zoom, erişebilirliği birincil öncelik edinerek tasarımını yeniliyor ve görüşmelerin herkes için en verimli şekilde geçmesini hedefliyor.

Lider video iletişim platformu Zoom, erişilebilirlik alanında hız kesmeden çalışmalarına devam ediyor. Web erişilebilirliği konusunda önde gelen kuruluşlarla çalışan Zoom, tasarımcılar ve geliştiriciler için uygulamaları daha erişilebilir hale getirmeyi hedefleyen A11y projesine uygun bir deneyim yaşatmayı hedefliyor. “Herkes için mutlu toplantılar” parolasıyla yola çıkan Zoom, her kesimden topluluğun daha iyi iletişim kurmasını amaçlıyor ve web kullanıcılarının karşılaştığı tasarımsal zorluklara odaklanarak ara yüzde ve işlevsellikte yeniliğe gitmeye devam ediyor.

Konu hakkında resmi bir blog yazısı yayına alan Zoom, tasarım ve geliştirme ekiplerinin farklı topluluklar için kullanım kolaylığını dengelemeyi amaçlayan ürünleri dikkatlice ve test ederek oluşturduğunu açıkladı. Getirilen yeni özelliklerin herkesin ihtiyaçları için “mükemmel” olarak karşılayamayacağının bilincinde olan Zoom, öte yandan platformun mümkün olduğunca erişilebilirlik dostu haline getirmek için uzmanlarla çalışmalarını sürdürüyor.

Toplantılarda öne çıkma veya çoklu video sabitleme

Zoom’un yeni özellikleri arasında video konferanslarda etkileşimi daha güçlü hale getirmesi planlanan çoklu sabitleme ve çoklu öne çıkarma bulunuyor. Gerçek hayatta olduğu gibi daha güçlü bir iletişim kurmamızı sağlayan bu özellikler toplantılarda kimin takip veya kimlerin takip edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Pek çok video iletişim uygulamasında konuşmacıya göre değişen görüntü, toplantının takibini zorlaştırabiliyor. Örneğin bir çevirici yardımıyla topluluğa hitap eden kişinin söylediklerini görüntü eşliğinde takip edebilmek güçleşebiliyor. Zoom’un çoklu video sabitleme özelliği toplantıda öne çıkması gereken videoları sabitleyerek takibi kolaylaştırıyor. Böylece anlatıcı ve çevirmen tek noktaya sabitlenerek görüşmenin verimli geçmesi sağlanıyor. Video toplantı yöneticileri ya da toplantıda yetkisi olanlar, 9 kişiye kadar video sabitleme yapabiliyor.

Video sırasını düzenleme

Galeri Görünümünde video sıralaması konuşmacıya göre ayarlanır. Ancak yeni gelen özellik sayesinde bu görünümdeyken konferans yöneticileri video sıralamasını, videoları sürükleyerek istedikleri şekilde ayarlayabilirler.  Örneğin aynı konuşmacı grubundan olan iki kişiden birisi en alt sırada ise, bu iki kişi yan yana iliştirilebilir. Böylece konuşmacılar değişse bile video değişmez ve konuları takip etmek kolaylaşır.

Klavye kısa yolları ile rahat hakimiyet

Zoom her yeni özelliğini klavye kısa yolu ile kullanılabilir olmasına özen gösteriyor. Kullanıcılar dilerlerse kendi kısa yollarını oluşturabilirken bu listeden tüm kısa yollar listelenebilir.

Alt yazı özelliği

Alt yazı özelliği, profesyonel alt yazı yazarlarıyla kullanılabiliyor veya dilenirse bir kişi toplantıda alt yazı yazması görevine atanıyor. Altyazı boyutu, ayarlardan kolaylıkla kontrol edilebiliyor. Bu ayarlara, toplantıdaki kapalı açıklamalı alt yazı düğmesindeki yukarı oktan veya masaüstü istemcinizdeki ayarlardan ulaşabiliyorsunuz.

Ekran okuma desteği

Zoom pazardaki en büyük ekran okuyucu yazılımlarını destekliyor. Kullanıcılar haberdar olmak istedikleri uyarıları erişilebilirlik ayarlarından basitçe kişiselleştirebiliyor. Bu ayarlara, alt yazı özelliklerinde olduğu gibi toplantıdaki kapalı açıklamalı alt yazı düğmesindeki yukarı oktan veya masaüstü istemcinizdeki ayarlardan ulaşabilirsiniz.

Erişilebilirlik ayarları

Zoom masaüstü istemcisinde tüm Zoom erişilebilirlik kontrollerinin yer aldığı bir Erişilebilirlik ayarları bölümü bulunuyor. Bu kısımdan kapalı açıklamalı alt yazı boyutunu ayarlayabilir, toplantı denetimlerini gösterebilir veya gösterimden kaldırabilir ve ekran okuyucu uyarılarınızı kişiselleştirebilirsiniz. Daha fazla detay için Zoom’un destek sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Zoom ekibi herkesin ihtiyaçlarını bire bir ve mükemmel biçimde karşılamanın kolay olmadığını biliyor ve herkes için daha erişilebilir bir toplantı uygulaması oluşturmak adına ürün ve hizmetlerini geliştirmeye devam ediyor.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite