Mobil Dünya Kongresi’nde Fütüristik İcatlar

Teknolojinin kalbi İspanya’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde (Mobile World Congress-MWC) atıyor. 26-29 Şubat 2024 tarihleri arasında Barcelona’da düzenlenen kongrede, en son teknolojiler görücüye çıkarılıyor.

Barcelona’da her yıl mobil teknoloji tarafında en iyi ve en son teknolojilerin tanıtımına tanıklık ediyoruz. Bu yıl da benzer bir durum var. Cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, akıllı saatler, akıllı gözlükler, akıllı otomobiller ve giyilebilir teknolojilerin devrim yaratacak yeni konseptlerinin tanıtımları yapılıyor. Teknoloji severleri heyecanlandıracak en ilgi çekici ürünleri derledim.

BİLEZİK GİBİ KOLA TAKILAN TELEFON

Kolunuza bilezik gibi takabileceğiniz Motorola’nın telefonu fuarda en çok ilgi görenler arasında. Fütüristik hissettiğim bir icat oldu. Bu bükülebilir telefon kendi etrafında kıvrılabiliyor, böyle kullanılmadığı zamanlarda bir bilezik gibi takılabiliyor. Tekrar normal bir telefon olmasını istediğinizde basitçe çıkarılıp açılabiliyor.

MWC 2024’de, Motorola yetkilileri bir lansmanla telefonu tanıttı. Telefonun bileği sarmak veya bir masanın üzerinde durmak için çeşitli şekillerde nasıl bükülebileceğini gösterdiler.

Telefon bileğin etrafına sarıldığında bilgilerin görüntülenme şekli değişiyor. Telefonun bükülmesini sağlayan mekanizma Motorola temsilcisi tarafından insan omurgasının çalışma şekline benzer olarak tanımlandı. Telefon henüz konsept halinde. Ne zaman satışa çıkabileceği konusunda henüz bilgi yok.

AKILLI YÜZÜKLE SAĞLIK TAKİBİ

Samsung’un akıllı yüzüğü Galaxy Ring de fuarda en çok ilgi çeken ürünler arasında yer aldı.

Giyilebilir teknolojik cihaz, kalp atış hızı ve uyku takibinin yanı sıra vücut ısısını da takip ediyor. Samsung’un Sağlık platformuyla birlikte çalışması beklenen cihaz, kişisel sağlık takibinin geleceğini yeniden tanımlamayı vaat ediyor. Galaxy Ring, gelişmiş sensör teknolojisi aracılığıyla veri toplayarak, gelişmiş içgörüler ve entegre üçüncü taraf verileriyle sağlığınız hakkında daha derin, daha bütünsel bir anlayış elde etmenizi sağlamayı hedefliyor.

İnsanların sağlıklarını kişisel yollarla yönetmeleri hedefleniyor. Verilen bilgilere göre, Galaxy Ring’in pil ömrü tek şarjla 5 güne kadar azalıyor. Cihazda temassız ödeme yapma özelliği de bulunacak. Akıllı yüzüğün bu yılın sonlarında piyasaya çıkması bekleniyor.

BİLGİSAYAR EKRANI ŞEFFAFLAŞIYOR

Lenovo’nun tanıttığı yeni dizüstü bilgisayarı da bilimkurgu tarzında özelliklere sahip. Şeffaf ekranlı bilgisayar ThinkBook Transparent, fütüristik konsepti ile dikkatleri çekiyor. Ekranın diğer tarafının görüldüğü bilgisayarda yüzde 55 şeffaf olan 17.3 inç’lik devasa çerçevesiz bir ekran bulunacak. Bilgisayarın şeffaf paneli sadece kasa ile bağlantılı olan bölgede bir çerçeve barındırıyor. Dizüstü bilgisayarda dokunmatik tuş takımı tercih ediliyor.

Dizüstü bilgisayar, maksimum 1.000 nit parlaklığa sahip Amoled ekranın aksine 720p mikro LED ekrana sahip. Yüzeye yansıtılacak ve kalem desteğiyle birlikte dokunmaya duyarlı fütüristik görünümlü bir klavye ile birlikte gelecek. Lenovo ThinkBook Transparent, dış ortamda bile rahatlıkla kullanılabilecek şekilde dizayn edildi. Bilgisayar henüz konsept aşamasında.

YAPAY ZEKA DESTEKLİ GÖZLÜK

Oppo, yapay zeka özelliklerine sahip akıllı gözlüğü Air Glass 3 XR prototipini tanıttı. Sıradan bir gözlük gibi görünen cihaz, Oppo akıllı telefonlarına bağlanabiliyor. Kullanıcılar daha sonra müzik çalmalarına, bilgi görüntülemelerine ve arama yapmalarına ve almalarına olanak tanıyan yan taraftaki dokunma kontrolleri aracılığıyla gözlüklerle etkileşime girebilecek.

50 gram ağırlığında olan akıllı gözlük, istenildiğinde normal bir gözlük gibi de kullanılabilecek. Air Glass 3 XR aktif edildiği zaman 1.000 nit parlaklıkta görüntü oluşturabilecek.

ARKA KAPAK RENGİ DEĞİŞİYOR

Infinix’in E-Color Shift teknolojisi sayesinde herkes telefonunun arka kapağının rengini değiştirebilecek. Bu yeni teknoloji telefon kullanıcılarının telefonlarını kişisel zevklerine göre özelleştirmelerini sağlayacak. Telefonunuzu o günkü ruh haliniz ve kıyafetinize göre değiştirebileceksiniz. E-Color Shift teknolojisi, renk parçacıklarının pozitif ve negatif yükler taşıdığı mikro yapıları kullanıyor. Farklı voltajlar uygulandığında, mikro yapı içindeki elektrik alanı değişerek ilgili renk parçacıklarının hareket etmesine ve istenen renkleri göstermesine neden oluyor.

ROBOT KÖPEK TERS TAKLA ATIYOR

Fuarda robot köpekler de tanıtılıyor. Xiaomi’nin son robot köpeği kaykay üzerinde ters takla atabiliyor. CyberDog 2’de engelleri aşma, sesli komut alma özellikleri bulunuyor. Akıllı köpek bir önceki versiyonuna göre görüntü ve teknik özellikler olarak çok geliştirilmiş durumda. Gerçek bir köpek görüntüsüne daha yaklaştı, iki küçük kulağıyla dikkat çekiyor. CyberDog 2, 8 kg ağırlığında ve 36 santimetre boyunda. Robotta yapay zeka destekli kamera, derinlik kamerası, balık gözü lens ve dört mikrofonu bulunuyor. Robot köpek otonom hareketleriyle öne çıkıyor. Fiyatı 1.800 dolar olarak açıklandı.

28.000 mAh’LIK PİLİ VAR

Avenir Telecom’un Energizer marka lisansı altında tanıttığı Hard Case P28K adlı telefonu 28.000 mAh’lık piliyle ilgi odağı oldu. Şarjı bir hafta devam eden telefonun 6.78 inç’lik LCD ekranı var. Android 14 işletim sistemli telefonun dezavantajı ise kalınlığı. 27.8 mm kalınlığında, ağırlığı ise 570 gram. Normal bir telefonun çok üzerinde bir ağırlığı var. 256 GB depolama alanı, 8 GB’lık Ram’i bulunuyor. Çok estetik bir telefon olmasa da sağlam bir yapısı var. Bu yıl ekim ayında piyasaya sürülecek telefonun fiyatının 250 dolar olması planlanıyor.

HEM GÖSTERİŞLİ HEM AKILLI

MWC 2024’de sadece mobil cihazlar tanıtılmıyor. Yeni elektrikli araçlar da fuarda gövde gösterisi yapıyor. Xiaomi’nin elektrikli otomobili SU7 fuarda çok ilgi çekiyor. Elektrikli araç, şık ve sportif tasarımı ve canlı mavi rengiyle ilgi odağı oluyor. Xiaomi’nin telefonları ve diğer akıllı ürünleriyle entegre olabilmesi için Xiaomi’nin Hyper OS sistemine sahip. Aracın dışında da kameralar bulunuyor. Özel yapım elektrik motorlarıyla sıfırdan saatte 60 km hıza sadece 2.78 saniyede ulaşıyor. Şirket, ayrıca SU7’nin şarj başına 470 milden fazla menzil elde edeceğini ve bu da onu bugün mevcut olan herhangi bir EV’nin en iyi performanslarından biri haline getireceğini düşünüyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

Mobil Sanal Operatörler

Sonraki haber

Şirketler yapay zeka sayesindedaha bilinçli kararlar alacak,güvenlikte yapay zekanın katkısı artacak

İlginizi çekebilir

Ekmob’a Satış Sektörünün En İyilerini Ödüllendiren “Best of Sales Awards”tan 2 Ödül Birden

Türkiye’nin en büyük saha satış yönetimi uygulaması olan Ekmob SFA ile satış yönetimi süreçlerinde kültür değişimi yaratan Ekmob, Sales Network tarafından düzenlenen ve satış alanında üstün performans sergileyen proje, uygulama ve yaklaşımların ödüllendirildiği “Best of Sales Awards”ta 2 ödül birden aldı. Bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilen ödül töreninde Ekmob, “Satış Ekosistemini Geliştiren Start-Up” ve “Satışın Dijitalleşmesine Katkı Yapan Tedarikçi” kategorilerinde 2 gümüş ödüle layık görüldü.
Devamını oku