ByteDance, TikTok İçin 60 Milyar Dolar Değerleme İstedi

Pazar günü ABD’de yasaklanması gereken TikTok, Oracle ve WalMart’ın TikTok’tan hisse alması ile 1 hafta ertelendi.

Gençlerin büyük ilgi gösterdiği sosyal medya uygulaması TikTok’un ABD faaliyetleri bu Pazar durdurulacaktı. Ancak WalMart ve Oracle’ın uygulamadan hisse satın alması sonrasında süreç 1 hafta daha uzatıldı.

Saygın haber platformu Bloomberg tarafından Pazar günü yayınlanan habere göre TikTok’un sahibi Çinli ByteDance, TikTok için 60 milyar dolar değerleme biçti. İsmi açıklanmayan haber kaynağına göre teknoloji servisi Oracle uygulamadan yüzde 12,5 hisse alırken, perakende devi WalMart  yüzde 7,5 hisse satın alarak sürece ortak oldu. Şayet her iki firmada TikTok’un 60 milyar dolar değerlemesini kabul ederse, toplamda 12 milyar dolar ödemede bulunacak.

Nihai değerlendirme henüz hesaplanmamışken, Çin hükümetinin de bu anlaşmayı kabul etmesi gerektiği belirtiliyor. Normalde Pazar gününden itibaren ABD’de TikTok, uygulama marketlerinden kaldırılacak ve yeni indirmelerin önü kesilecekti. Ancak yaşanan gelişmeler sürecin 1 hafta daha uzamasını sağladı. ABD Başkanı Donald Trump ise konsept olarak anlaşmayı onaylandığını belirtti.

Video paylaşım uygulaması TikTok, 2018 yılından bu yana ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşının önemli aktörlerinden birisi olmuştu. Satın alma sürecinde Microsoft’un da teklifte bulunduğu ancak ByteDance’ın bu teklifi reddettiği açıklanıyor. ABD hükümeti satın alma süreci sonrasında kontrolün tamamen Amerika’da olacağını dile getirirken CNBC haber platformuna göre ByteDance TikTok’un küresel işlerde %80 hisse payıyla söz sahibi olacağını açıkladı.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite